WizjaDomu.pl

Styl francuski

Cechy charakterystyczne
Wnętrza
Kuchnia
Łazienka

Styl francuski ma swoje charakterystyczne stylowe meble oraz bogactwo dekoracji. Wnętrza są eleganckie i łączą w sobie tradycję z nowoczesnością, życie w realu i w sztuce. Styl francuski ma swoje korzenie w stylu paryskim, ludwikowskim, który zapoczątkowuje miłość do sztuki oraz wrażliwość na jakość i prawdziwość używanych w domu materiałów. Odmianą stylu francuskiego jest nurt prowansalski, który powstał w drodze francuskiej rewolucji obyczajowej, w okresie panowania Marii Antoniny. Był alternatywą dla stylu paryskiego, wykorzystywaną w letnich, wakacyjnych rezydencjach. Innym nowoczesnym odłamem stylu francuskiego jest styl francuski country. Dlaczego mowa o odłamach? Ponieważ współcześnie najpowszechniej jest stosowane połączenie tych trzech nurtów czy odłamów w aranżacji wnętrz w stylu francuskim, czy bardziej jeszcze szczegółowo – w stylu paryskim, co jednak stanowi pominięcie prawdziwej istoty stylu francuskiego. Swoją wielką, światową popularność styl francuski zyskał za czasów wielkiego mecenasa sztuki króla Ludwika VI.

Cechy charakterystyczne

Najbardziej charakterystyczne cechy stylu francuskiego to przepych i luksus, rozwiązania niebanalne i nieoczywiste, eksponowanie dzieł z różnych epok malarskich. Wnętrza w stylu francuskim stanowią całkowite przeciwieństwo surowych, prostych linii i wszechobecnego w stylu nowoczesnym minimalizmu. Jedną z najważniejszych cech tego stylu jest symetria, która przejawia się w równej, parzystej liczbie sprzętów, dodatków i dekoracji. I nie może tu zabraknąć również tzw. ludwików, czyli charakterystycznych, stylizowanych na wiek XVII i XVIII foteli, szezlongów czy komód, chociaż nie należy rozumieć dosłownie, że styl francuski musi mieć krzesło „Ludwika”. Stylem francuskim można się fantastycznie bawić bo to styl o charakterze eklektycznym. Warto postawić np. na meble w kształtach stylu francuskiego, z nowoczesnym, zabawnym obiciem np. typu patchwork.

 • Styl francuski we wnętrzu
  Styl francuski charakteryzują wnętrza urządzone w sposób wygodny, uwodzące przestrzenie, w których możemy zasiąść na francuskich stylowych sofach. To wnętrze o przytulnych meblach, funkcjonalnej aranżacji i niebanalności dekoracji wnętrz. Jakie jest wnętrze w stylu francuskim? To przede wszystkim elegancja, połączenie…

Cechy charakterystyczne dla stylu francuskiego

aranżacja meble kolory
 • luksus,
 • przepych,
 • elegancja,
 • bogactwo detali i dekoracji
 • przytulność
 • tkaniny we wnętrzu
 • stylizowane na wiek XVII i XVIII miękkie fotele, sofy, szezlągi,
 • stoliki na wygiętych w charakterystyczny sposób nóżkach,
 • komody o podobnym charakterze
 • stonowana kolorystyka,
 • pastele, biel,
 • motywy kwiatowe i pasy

Wnętrza w stylu francuskim

 • Sypialnia w romantycznym stylu
  Romantycznej atmosferze z pewnością będzie sprzyjać … romantyczna sypialnia. Co to oznacza i jak taką sypialnię urządzić? Romantyzm to pojęcie bardzo względne i zależy od charakteru i nastroju osób, które taki klimat tworzą. Zatem romantyczna sypialnia może być równie rozumiana…
 • Pokój dziecięcy we francuskim stylu
  Dziecięce pokoje, oprócz tego, że maja być funkcjonalne i bezpieczne, mają też być piękne i urządzone tak, aby ich mieszkaniec czuł się w swoim pokoiku jak najlepiej. Moda z wystroju wnętrz dla dorosłych przechodzi także na pomieszczenia dla dzieci, w…

Wyposażenie

BLUCKBERRY Kanapa Rasch Tapeta Verona Spring Louncher 2015 577815 Signal Konsola Padova D
BLUCKBERRY Kanapa Black Coffee & Silver Spoon Rasch Tapeta Verona Spring Louncher 2015 577815 Signal Konsola Padova D

Galeria

Styl francuski we wnętrzu jest całkowitym przeciwieństwem surowego i ascetycznego minimalizmu. Tutaj bawimy się formą, dodatkami, oddajemy należne miejsce tkaninom i charakterystycznym ludwikowskim meblom.

Kuchnia w stylu francuskim

Kuchnia w stylu francuskim najczęściej nawiązuje do odmiany prowansalskiej tego stylu, wprowadzając do kuchni oprócz elegancji i luksusu także elementy wiejskiej sielanki. Taka kuchnia jest urządzona zazwyczaj w jasnych, pastelowych kolorach, przy czym bardzo popularne są również motywy florystyczne. Kolory najpiękniej komponujące z tym stylem to biel, lawenda oraz ecru. Nie ma tu przesadnych kontrastów kolorystycznych. Kuchnia, podobnie jak inne wnętrza w stylu francuskim, pełna jest dobrej jakości tkanin, materiałów wykończeniowych i mebli. Idealna kuchnia w stylu francuskim powinna być przestronna oraz posiadać duże okna. Meble powinny być drewniane, najlepiej w jasnej, przyjemnej dla oka kolorystyce. W tak urządzonej kuchni nie może zabraknąć stylowych dodatków, a także akcentów zielonych, jak zioła w stylizowanych doniczkach.

 • Luksusowe naczynia miedziane od Ballarini
  Niegdyś miedziane naczynia były na porządku dziennym i stanowiły częste wyposażenie kuchni. Obecnie są symbolem luksusu, a odpowiednio wykonane stanowią niepodważalną dekorację kuchni, a do tego produkt całkowicie użytkowy. Jedną z firm produkujących między innymi takie naczynia jest Ballarini. To…

Wyposażenie

Hk Living Szafka wisząca - szara HAP1045 1 1
Hk Living Szafka wisząca – szara HAP1045 IKEA OLOFSTORP 102.394.64 MCA Furniture Kredens z półką na wina Trattoria

Galeria

Kuchnia w stylu francuskim to najczęściej pomieszczenie o zabarwieniu prowansalskim lub country. Dominują jasne, pastelowe kolory i naturalne drewno, a dopełnieniem są pachnące świeże zioła w ozdobnych ceramicznych doniczkach.

Łazienka w stylu francuskim

Łazienka iście z paryskiego domu wykorzystuje naturalne materiały, jak kamień i drewno, które są obecne zarówno na podłodze jak i ścianach. Na suficie idealnie aby znalazł się bogato zdobiony żyrandol. Bogactwo łazienek francuskich to również wielość zdobień, dodatków i detali. Widać to w odpowiedniej armaturze, klasycznym kształcie mebli czy wanny, która obowiązkowo musi się tu znaleźć. W stylu francuskim dozwolone jest zapożyczanie trendów z innych stylów, łączenie motywów z innych epok czyli wspominany już wcześniej eklektyzm. W łazienkach francuskich dominują jasne kolory, a samo wnętrze powinno być przestronne, najlepiej z oknem.

Wyposażenie

1 1 1
Tres Retro 5.24.170.03.61 Wanna Pmd Piramida Otylia Retro 170×77 Elstead Lighting Lampa wisząca MALIA FE/MALIA/P

Galeria

Paryska łazienka to duża stylizowana wanna na giętych nogach, ustawiona najlepiej na środku łazienki, piękne, stylizowane baterie, a także wygodne meble ustawione w pobliżu wanny. Meble mają kształt komód czy konsol na giętych nóżkach.

 

Dodaj komentarz