WizjaDomu.pl

Choinka i inne rośliny Bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie kojarzy się przede wszystkim z zapachem choinki. Owszem, w niektórych domach drzewka te są sztuczne, ale i tak zawsze obowiązkową dekoracją ścian czy drzwi jest kilka żywych gałązek. Jednak choinki to nie jedyne rośliny kojarzące się z grudniowymi świętami. Sprawdź, co jeszcze warto wstawić do swojego salonu by przybliżyć gwiazdkowy nastrój.

Choinka

źródło: mowimyjak.pl

Wybierając żywą choinkę ciętą najlepiej decydować się na te rośliny, które pięknie pachną żywicą, a przy tym przez dość długi czas nie gubią igieł. Najpopularniejsze są więc świerki, jodły i sosny. Zwyczaj ubierania choinkowych drzewek pochodzi z terenów Alzacji (Niemcy), gdzie to odnotowany został już w XVI wieku.

Gwiazda betlejemska

źródło: wymarzonyogrod.pl

Poisencja określana jest jako gwiazda betlejemska między innymi dlatego, że jej liście układają się w kształt gwiazdy właśnie. Jednak jest także meksykańska legenda mówiąca o tym, że mała dziewczynka – Pepita – chciała podarować nowonarodzonemu Jezusowi prezent. Nie było jej stać na drogi podarek, dlatego też w wigilię zaniosła do kościoła bukiet zielonych liści, które, ku zdumieniu wszystkich, po jakimś czasie zaczęły zmieniać barwę na czerwoną. Miało to świadczyć o przyjęciu upominku przez Jezusa, który bardziej docenia szczere chęci niż drogie prezenty. Poisencję przed świętami można kupić w każdej kwiaciarni czy większym sklepie, a odcienie, jakie ona przyjmuje, to czerwień, róż, żółcień i kremowy.

Jemioła

źródło: swiatkwiatow.pl

Jemioła przez naszych dziadków określana była jako strzęśla. Ta wiecznie zielona roślina będąca półpasożytem drzew rośnie głównie na dębach, topolach, lipach i brzozach. Zwyczaj zawieszania jej nad stołem wigilijnym i drzwiami wejściowymi przyszedł do nas ze Skandynawii oraz od anglosaskich władców. Jemioła ma zapewniać mieszkańcom domu dobrobyt i szczęście, a także chronić od złych demonów oraz nieprzyjaznych uroków. Co ważne, pod jemiołą można się bezkarnie publicznie całować, dlatego uwielbiają ją młode pary. Po każdym pocałunku mężczyzna powinien zerwać z gałązek jeden owoc. Gdy uda mu się zerwać ostatni, jest to gwarantem daru płodności.

Ostrokrzew kolczasty

źródło: wymarzonyogrod.pl

Dawni Celtowie wierzyli, że gałązki ostrokrzewu kolczastego zapewniają ochronę przed złymi duchami i różnego typu demonami. Dlatego też wieszano je we wnętrzach domów i na drzwiach wejściowych. Zwyczaj ten, już bardziej w roli ozdobnej, przejęty został przez kraje anglosaskie, po czym przywędrował do naszej części Europy. Ostrokrzew ma bowiem piękne, błyszczące, zimozielone liście i czerwone owoce. A, jak powszechnie wiadomo, czerwień i zieleń to nieodłączne barwy świąt.

Kaktus bożonarodzeniowy

źródło: fond-ecran-image.com

Kaktus bożonarodzeniowy (właściwie kaktus Schlumbergera) jako ozdoba świąteczna wykorzystywany jest z powodu swojego długiego kwitnienia w okresie zimowym. Pierwsze kwiaty pojawiają się na nim na początku grudnia i są w stanie przetrwać przez nawet dwa miesiące. Kolory kwiatów mogą być różnorodne: białe, różowe, czerwone, purpurowe oraz fioletowe. Inne nazwy tej rośliny to między innymi: grudnik, grudniówka, barbórka, grudzień, zygokaktus, raczek, epifylum zimowe, filokaktus, piwonia ciesielska, bierwion zimowy oraz róża bożonarodzeniowa.

Dodaj komentarz