WizjaDomu.pl

Jak działa spawarka?

Od kilkudziesięciu lat, w bardzo wielu obszarach, przemysł funkcjonuje w oparciu o te same, sprawdzone i skuteczne procesy fizyczne i chemiczne. Rozwój technologii sprawia jednak, że powstają nowe urządzenia i sprzęty, które nie tylko usprawniają poszczególne procesy, ale powodują, że przebiegają one szybciej, są efektywniejsze, trwalsze i bezpieczniejsze.

 

 

Jednym z takich procesów jest spawanie, czyli działanie polegające na łączeniu ze sobą metali bądź tworzyw sztucznych – poprzez jego miejscowe nadtopienie i scalenie, często przy wykorzystaniu specjalnego materiału wypełniającego spoinę. Urządzeniem, które służy do przeprowadzania tego procesu fizycznego – jest spawarka. Bez spawania dynamiczny rozwój większości gałęzi naszej gospodarki nie byłby możliwy, jest ono bowiem niezbędne przy prefabrykacji konstrukcji stalowych, łączenia rurociągów czy w przemyśle motoryzacyjnym.

W zależności od rodzaju materiału oraz specyfiki towarzyszącej, na rynku sprzętów spawalniczych można znaleźć kilka typów tych specjalistycznych urządzeń. Dzisiejsze spawarki z powodzeniem sprawdzają się zarówno w użytku przemysłowym, jak również mogą być wykorzystywane w przydomowym warsztacie.

Podstawowe rodzaje spawarek

W branży spawalniczej funkcjonuje kilka rodzajów spawarek. Do najpopularniejszych z całą pewnością zalicza się spawarki transformatorowe oraz inwertorowe. Nie da się jednoznacznie określić, która z tych spawarek jest lepsza. Wszystko zależy od przeznaczenia i wielu innych czynników. Warto zapoznać się z ich specyfiką i podstawowymi cechami.

Generalnie spawarki inwertorowe charakteryzują się stosunkowo niewielkimi gabarytami oraz niskim poborem mocy. Działa ona na bazie przetwarzania częstotliwości prądu pochodzącego ze zwykłego gniazdka elektrycznego albo agregatu prądotwórczego. Ten rodzaj spawarki cechuje się także dużą sprawnością spawalniczą, wysokiej jakości spawem, jak również krótkim czasem chłodzenia. Konstrukcja tego urządzenia jest bardzo rozbudowana i zaawansowana, a sama spawarka jest droższa, niż jej transformatorowy odpowiednik.

Spawarka transformatorowa jest sprzętem dużo mniej skomplikowanym i wykazuje niewielką wrażliwość na skrajnie niepożądane warunki pracy, jak i potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Posiada płynną regulację poziomu natężenia prądu. W porównaniu ze spawarką inwertorową, to urządzenie jest gabarytowo znacznie większe, przez co mniej mobilne. Czas chłodzenia w przypadku spawarek transformatorowych jest dosyć długi, trudniej też uzyskać przy jej wykorzystaniu bardzo dobrą jakość spawu, która zależna jest od doświadczenia spawacza oraz klasy stosowanych elektrod.

Najpopularniejsze typy i metody spawania

Istnieje wile sposobów i metod spawania. Najpowszechniej spotyka się spawanie MIG, które jest jedną z najprostszych metod spawalniczych, dlatego też dedykowane jest głównie dla początkujących użytkowników spawarek. Stosowana jest przede wszystkim do scalania metali nieżelaznych (i ich stopów), z wykorzystaniem elektrody topliwej przy użyciu gazów chemicznie obojętnych (hel, argon).

Z kolei spawanie TIG można zastosować do większej gamy materiałów, z uwagi na wykorzystywanie wolframowej elektrody. Inną odmianą naprawy czy łączenia materiałowego, jest spawanie MMA. To najstarsza i najszerzej stosowana metoda spawania łukowego, wykorzystująca podczas procesu elektrodę ze sprasowaną otuliną.

Poradę dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

Dodaj komentarz