WizjaDomu.pl

Domy z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?

Gdy chcemy kupić dom, stajemy przed koniecznością wyboru pomiędzy nieruchomościami z rynku pierwotnego i wtórnego. Co wybrać, żeby nie żałować? Która z opcji jest bardziej korzystna?

dom-z-garazem

Gdzie szukać domów na sprzedaż?

Tym, od czego należy zacząć, są poszukiwania domów na sprzedaż. Musimy w ogóle wiedzieć, jakie nieruchomości są oferowane w okolicy, która nas interesuje. Gdzie szukać? Najlepiej skorzystać z serwisów ogłoszeniowych, jak www.sprzedajemy.pl/nieruchomosci/domy i sprawdzić, jakie domy z rynku pierwotnego i wtórnego można kupić. Zwłaszcza, że każde z nich ma wady i zalety. Poniżej omawiamy te najważniejsze.

Zalety domów z rynku pierwotnego

Dzisiaj domy od dewelopera cieszą się dużą popularnością z uwagi na to, że wszystko w nich jest nowe. Nie chodzi tylko, o to, że świeżo wybudowane. Znaczenie mają nowoczesne technologiemateriały budowlane. Z nimi wiąże się i kolejna zaleta, czyli niskie koszty utrzymania. W nowoczesnym budownictwie ponosi się znacznie niższe koszty ogrzewania. 

Zaletą nowych domów jest też to, że dają duże możliwości aranżacyjne. W sytuacji, gdy otrzymuje się dom w stanie deweloperskim, można wszystko dopasować do siebie. Tak rozkład pomieszczeń, jak i rozmieszczenie instalacji, w tym np. gniazdek.

W dodatku, w przypadku domów z rynku pierwotnego, większość sąsiadów jest o podobnym profilu. Najczęściej to dość młode rodziny z dziećmi.

Wady domów z rynku pierwotnego

Oczywiście oprócz zalet są i wady. W sytuacji, w której decyduje się ktoś kupić dom z rynku pierwotnego na etapie powstawania inwestycji, konieczne jest długie czekanie. Oczywiście nowe technologie umożliwiają znacznie szybsze stawianie budynków, ale nie wszystko da się przyspieszyć.

Inną wadą jest to, że dom należy wykończyć. Taki remont to duży wydatek i konieczność długiego czekania na przeprowadzkę. Niby już dom mamy, ale wciąż nie ma w nim wylewek, tynków itd.

Wadą może być też to, że najczęściej inwestycje deweloperskie są budowane na przedmieściach. Z tym może się wiązać konieczność długiego dojazdu do pracy, szkoły, stref rozrywki, sklepów.

Problemem w przypadku inwestycji deweloperskich jest też brak zaaranżowania okolicy. Nie mówiąc o tym, że może się ona znacznie zmieniać. Zwłaszcza, jeśli nie ma szczegółowego planu zagospodarowania przestrzeni.

Plusy zakupu domu na rynku wtórnym

Zaletą kupna domu na rynku wtórnym jest to, że najczęściej można się do niego od razu wprowadzić. Zdarza się oczywiście, że coś wymaga remontu, ale zwykle to po prostu kwesta zmiany wystroju. Kupując dom od osoby prywatnej, ma się możliwość negocjacji ceny nieruchomości. Zazwyczaj dom z rynku wtórnego znajduje się w bardziej dogodnej lokalizacji – bliżej centrum, a jego otoczenie jest od dawna zaaranżowane. Są w pobliżu sklepy, szkoła, przedszkola – lub ich nie ma, ale wiadomo, że nie powstanie nic nowego, bo w okolicy tereny są już całe zabudowane, np. domkami jednorodzinnymi. Kupując dom z rynku wtórnego można poznać przyszłych sąsiadów. Jest możliwość podpytania, czy są zadowoleni z mieszkania w danym miejscu itp.

Minusy domu z rynku wtórnego

Oczywiście minusami jest tutaj to, co w rynku pierwotnym plusami. Przede wszystkim może się okazać, że remont będzie konieczny i nie mniej kosztowny niż wykończenie domu z rynku pierwotnego. Kolejną sprawą jest to, że dom jest wybudowany w starej technologii, z przestarzałych materiałów. To może być ryzyko, że dom będzie wymagał częstych remontów. Co więcej, stare technologie to i duże straty energii, a więc i większe koszty utrzymania nieruchomości. Domy z rynku wtórnego są też mniej funkcjonalnie zaprojektowane. Często pokoje są w nich przechodnie.

Jak widać – każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. W zasadzie to od nas będzie zależeć to, na co postawimy lub od ilości ofert w okolicy. Może się bowiem okazać, że nie ma domów z rynku pierwotnego. Najważniejsze, by wybrać taki, który w pełni odpowiada potrzebom. W końcu to poważna decyzja, którą trudno cofnąć.

Dodaj komentarz