WizjaDomu.pl

Jak kupić mieszkanie na wynajem, żeby nie żałować?

Wiele osób zastanawia się, jak zainwestować swoje oszczędności. Lokaty terminowe są nieopłacalne, gdyż z trudem nadążają za inflacją. Forex i inne inwestycje tego typu niosą za sobą duże ryzyko utraty kapitału. Rozwiązaniem może być inwestycja w mieszkanie pod wynajem.

Jak kupić mieszkanie na wynajem, żeby nie żałować?

Czy mieszkanie na wynajem to dobry i opłacalny interes?

Jeżeli dobrze wybierzemy lokal, mamy szansę na korzystne ulokowanie swoich środków. Inwestycja zwróci się co prawda dopiero po wielu latach, ale za to na bieżąco przynosi dochód. Nawet mieszkanie kupowane na kredyt może co miesiąc dawać kilkaset zł zysku. Średni czas zwrotu to kilkanaście, a w przypadku zaciągnięcia kredytu, kilkadziesiąt lat. Jest to jednak inwestycja bezpieczna, gdyż nie grozi nam utrata środków. Nawet nieprzewidziane zdarzenia, takie jak pożar, wybite okna, czy zalanie nie generują kosztów, ponieważ może je pokryć ubezpieczenie (nie wolno tylko zapomnieć o konieczności ubezpieczenia mieszkania).

Wybór mieszkania

Jakie mieszkanie wybrać pod wynajem? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do kogo zamierzamy skierować ofertę wynajmu. W przeciwieństwie do kupna lokalu dla siebie, w tym przypadku nie kierujemy się własnymi upodobaniami. Musimy ustalić, komu zamierzamy wynająć mieszkanie: czy będą to studenci, pracownicy sezonowi, czy może rodzina z dziećmi? Każda z tych grup ma zupełnie inne potrzeby i oczekiwania wobec lokalu. Jeżeli naszym targetem będą studenci, mieszkanie musi być rozkładowe, położone blisko uczelni. Może mieć niższy standard, za to warto zwrócić uwagę na dobry dostęp do komunikacji miejskiej, czy bliskość restauracji, barów, ośrodków kultury. Rodziny z dziećmi wymagają wyższego standardu i innej okolicy. W tym przypadku ważna jest rozbudowana infrastruktura miejska, zapewniająca rozrywki dzieciom, łatwe zakupy, tereny spacerowe i place zabaw. Liczy się też transport oraz miejsca parkingowe. Pracownicy zakładów poszukują z kolei mieszkań położonych w pobliżu miejsca zatrudnienia. Tu również ważne jest, by po pracy mogli łatwo zaparkować auto, zrobić zakupy i odpocząć.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując mieszkanie pod wynajem?

Wybranie grupy docelowej najemców i kupno mieszkania w odpowiedniej dzielnicy zwiększa szanse na szybkie znalezienie lokatorów. Dzięki temu inwestycja cały czas, bez przestojów, będzie przynosiła dochód. Warto rozważyć postawienie ścianek działowych, czy zrobienie małego remontu, w celu dostosowania lokalu do potrzeb najemców. Konieczne jest również sprawdzenie planów zagospodarowania przestrzennego. Pozwoli to uniknąć kupna mieszkania w okolicy, która za parę lat całkowicie zmieni swój charakter i wygląd.

Dodaj komentarz