WizjaDomu.pl

Panele podłogowe – ich klasyfikacja, cena i konserwacja

Panele podłogowe to bardzo szybki i popularny sposób na wykończenie podłogi w każdym domu i mieszkaniu. Obecnie z panelami można się również spotkać w budynkach użyteczności publicznej np. hotelach, urzędach, szpitalach i innych. W przypadku paneli podłogowych, jeśli chodzi o cenę – im wyższa, tym wyższa jakość. Tanie panele podłogowe to modele, które nie posłużą na długo. Wykonane są ze słabszych materiałów i szybko ulegają wytarciu i niszczeniu. Natomiast nieco droższe modele paneli podłogowych wypadają znacznie lepiej, dłużej zachowują swój naturalny wygląd i mogą być użytkowane nawet przez kilkadziesiąt lat.

Panele podłogowe – ich klasyfikacja, cena i konserwacja

Cenę paneli podłogowych kształtuje kilka czynników, między innymi: grubość, klasa ścieralności i użyteczności oraz struktura. Najtańsze panele podłogowe to mniej więcej koszt 20 złotych za metr kwadratowy. Najdroższe kosztują nawet ponad 100 złotych i najczęściej są to panele polimerowe lub drewniane.

Grubość paneli

Grubość paneli to jeden z czynników kształtujących ich trwałość i cenę. Panele cienkie łatwo się odginają i mogą w szybkim czasie się zniszczyć, jeżeli stale działa na nie jakiś ciężar. Panele grubsze dużo wolniej ulegają odkształceniu i są bardziej wytrzymałe, mogą leżeć na podłogach przez długi czas. Ogólnie panuje przyjęta zasada, że minimalna grubość panelu podłogowego z laminatem nie powinna być mniejsza, niż 8 milimetrów. Najkorzystniejszą grubością paneli podłogowych jest 10–12 milimetrów.

Liczne sklepy sprzedające materiały wykończeniowe kuszą swoich klientów atrakcyjnymi akcjami promocyjnymi, na których oferują panele podłogowe o grubości 7, a nawet 6 milimetrów.  Grubość panelu – 6 milimetrów to o wiele za mało, sama warstwa laminatu w tak cienkich panelach jest symboliczna, a jakość i wytrzymałość bardzo słaba. Tego typu panele bardzo szybko i łatwo będą się odkształcać podczas używania i mogą się rozłączać.  

Dodatkowo, jeśli chodzi o grubość paneli podłogowych, trzeba pamiętać, aby sprawdzić materiał, z którego jest zrobiona płyta nośna. Korzystniejszym wyborem od tradycyjnej płyty MDF jest dużo trwalsza od niej płyta HDF. 

Klasy ścieralności i użyteczności

Panele podłogowe posiadają różne oznaczenia, które warto poznać zanim wybierzemy odpowiedni produkt. Zakupują panele podłogowe na opakowaniach na pewno znajdziemy oznaczenia typu AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 czy AC6, które odpowiadają za klasę ścieralności. Im wyższa cyferka, tym panel lepszy, trwalszy oraz bardziej odporny na codzienne użytkowanie. Panel podłogowy osiadających klasę ścieralności oznaczoną, jako AC3 powinien być stosowany do bardzo rzadko uczęszczanych pomieszczeń. Najchętniej wybierane są panele mające klasę ścieralności określoną, jako AC4. Wyższe klasy typu AC5 i AC6 powinny udźwignąć duże obciążenie i można je układać w przejściowych pomieszczeniach typu korytarz i klatka schodowa.

Panele podłogowe posiadają również odpowiednio oznakowaną klasę użyteczności. Dzięki niej można podzielić je na panele:

  • domowe
  • kontraktowe (polecane do obiektów użyteczności publicznej)

Tutaj można wymienić 6 klas użyteczności: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Cyfry charakteryzują miejsce przeznaczenia podłogi oraz dopuszczalne dla nich natężenie ruchu. Pierwsza cyfra określa rodzaj pomieszczenia, do którego są przeznaczone panele: 2 – obiekty domowe, 3 – budynki użyteczności publicznej. Natomiast druga oznacza możliwą intensywność użytkowania podłogi: 1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka. Symbol 21 na panelach podłogowych informuje o ich przeznaczonym do domów, w których istniej mały ruch (tego typu panele mogą być układane w pomieszczeniach zamieszkałych przez jedną osobę). Natomiast symbol 23 na panelach podłogowych informuje o tym, że są one przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych o dużo większym natężeniu ruchu. 

Jak właściwie dbać o podłogę?

Bardzo dobrym sposobem na impregnacje podłóg jest jej lakierowanie. Na powierzchni lakieru gromadzi się kurz, piasek, woda oraz liczne substancje chemiczne, które niszczą i szkodzą dla całego pokrycia.

Doskonałym rozwiązaniem jest zabezpieczenie lakieru wierzchniego cienką warstwą konserwującą. Taki zabieg pozwoli na stworzenie powłoki odporną na wodę i inne obciążenia. Dodatkowo nada podłodze nowego blasku, ochroni ja przed zużywaniem się, powstawaniem śladów użytkowania, zadrapań oraz ciężkimi do usunięcia zabrudzeniami. Preparaty konserwujące podłogi dokładnie zamykają zadrapania, rysy i uszkodzenia lakieru wierzchniego, dzięki temu dodają świeżości dla całego pokrycia.

Dodaj komentarz