WizjaDomu.pl

Jaka fuga do płytek? Rodzaje fug i ich zastosowanie

Chociaż wydaje się, że fugi to mało znaczące elementy łączące płytki, mogą one mieć wpływ na odbiór całej aranżacji łazienki lub kuchni. Dobrze dobrane fugi potrafią uzupełnić wygląd pomieszczenia i sprawić, że będzie on spójny. Jaką fugę wybrać do płytek? Jakie są rodzaje fug i ich zastosowanie?

Jaka fuga do płytek? Rodzaje fug i ich zastosowanie

Jaką wybrać fugę do płytek?

Największy dylemat dotyczy zazwyczaj koloru. Musi on być dopasowany do rodzaju płytki, jej wielkości i kształtu. Istotne są także właściwości fug, o których można dowiedzieć się z opisów wybranych produktów na https://www.homebook.pl/produkty/fugi. Niektóre z nich odpowiednie są jedynie do płytek ceramicznych, inne najlepiej komponują się z kamiennymi. Decydując się na konkretną fugę należy zapoznać się z ich zastosowaniem i sprawdzić, czy będą pasowały do danego pomieszczenia. A jakie są rodzaje fug?

Fugi cementowe

Fugi cementowe od lat są numerem jeden wśród produktów tego typu. Ich skład został udoskonalony o dodatkowe składniki, dzięki czemu stały się one bardziej wytrzymałe i uniwersalne. Oprócz tego, można zdecydować się na specjalną emulsję, która poprawia parametry fug cementowych, dodając im elastyczność. Tego rodzaju produkty używane są zazwyczaj do płytek ceramicznych, kamiennych i szklanych pustaków. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w łazienkach, jak i w kuchniach. Fugi cementowe można kupować w workach i co ważne, dostępne są w wielu kolorach, zatem łatwo dopasować je do różnych płytek. Wśród ważnych technicznych informacji związanych z kładzeniem fug cementowych, wymienić można użytkowanie po ok. 7 dniach, zachowanie właściwości przez 2 godziny od przygotowania, a nakładać produkt można gumową packą.

Fugi epoksydowe

Fugi epoksydowe wyróżniają się lepszą wytrzymałością niż cementowe. Wpływ na to ma skład, w którym znaleźć można żywicę epoksydową, utwardzacz, opcjonalnie piasek kwarcowy. Jeżeli chodzi o zastosowanie, fugi epoksydowe używane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Łączą ze sobą płytki ceramiczne, ale i kamienne. Są wyjątkowo odporne na środki chemiczne, wysokie temperatury, a także na wodę. Z powodzeniem fugi epoksydowe mogą być wykorzystywane podczas budowy obiektów przemysłowych, a to właśnie z powodu swoich właściwości. Jeżeli chodzi o informacje techniczne, fugi te szybko schną (już w pół godziny), a pełne użytkowanie może nastąpić już po 3 dniach.

Fugi akrylowe

Fugi akrylowe to produkty, które nie wymagają mieszania z wodą, są już gotowe do użytku. Mogą być one wykorzystywane do łączenia płytek ceramicznych, szklanych, gresowych i mozaik w pomieszczeniach wewnętrznych. Wśród najważniejszych właściwości fug akrylowych wymienia się ich elastyczność, dzięki czemu można stosować je na powierzchniach, które ulegać mogą odkształceniom. Głównie chodzi tutaj o podgrzewane podłogi, płyty drewnopochodne i elewacje. Wśród ważnych informacji technicznych wymienia się możliwość pełnego użytkowania po 7 dniach, nakładanie gumową packą i dostępność w plastikowych pojemnikach.

Dodaj komentarz