WizjaDomu.pl

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy – wybierz idealny do swojej kuchni

Nie ma prostszego sposobu na zrobienie kawy niż skorzystanie z ekspresu. Z jego pomocą w szybki i łatwy sposób przygotujecie swoją idealną kawę. Pamiętajmy jednak o tym, że nie ma czegoś takiego jak “kawa idealna” – dla każdego z was będzie to coś innego. Firmy produkujące ekspresy najlepiej zdają sobie z tego sprawę i na każdym kroku starają się dostosować ofertę do potrzeb konsumentów. Jakie urządzenie do swojej kuchni wybrać: ekspres przelewowy czy ciśnieniowy? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście!

coffee

Jaki ekspres wybrać?

W momencie kiedy podejmujecie decyzję odnośnie kupna ekspresu musicie zadać sobie dwa podstawowe pytania:

 • Lubicie kawę czarną czy z mlekiem?
 • Wolicie ekspres ciśnieniowy czy przelewowy?

Przelewowy ekspres do kawy

Na samym początku skupmy się na najpopularniejszych ekspresach w naszym kraju, czyli ekspresach przelewowych. Są bardzo proste w obsłudze, jedyne co trzeba zrobić parząc kawę to wlać wodę do zbiornika, włożyć filtr i wsypać odpowiednią ilość kawy. Przygotowując napój, ekspres stopniowo przelewa wrzącą wodę przez filtr z kawą – włąśnie dzięki temu w waszej kawie będzie więcej kofeiny niż w przypadku ekspresu ciśnieniowego.

Ciśnieniowy ekspres do kawy

Wielu z was zapewne wydaje się, że ekspres ciśnieniowy to zwykły ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem, nic bardziej mylnego! Konstrukcja tej maszyny jest zupełnie inna niż w przypadku ekspresu przelewowego, tak samo jak w konsekwencji – proces parzenia kawy również jest odmienny. Ilość funkcji oferowanych przez ekspresy ciśnieniowe jest znacznie większa.

W skład takiego ekspresu wchodzą:

 • bojler – element grzewczy zwany termoblokiem. Woda jest w nim podgrzewana tylko i wyłącznie w momencie jej przepływu.
 • pompa – jeden z najważniejszych elementów ekspresu, w tym miejscu regulowane jest ciśnienie (9 – 15 barów)
 • młynek do kawy – w domowych ekspresach możemy spotkać dwa rodzaje młynków: ceramiczny i stalowy
 • filtr do wody – ma on największe znaczenie w konserwacji urządzenia, chroni on ekspres przed osadem z kamienia
 • system do spieniania mleka – możemy wyróżnić dwa standardowe typy spieniaczy:
  • spieniacz mechaniczny (stalowa dysza wkładana bezpośrednio do kubka)
  • automatyczny system cappuccinatore (mleka zasysane jest bezpośrednio z kartonu lub specjalnego pojemnika)

Warto zaznaczyć, że domowe ekspresy automatyczne nie występują tylko w wersji wolnostojącej, są też wersje do zabudowy. Jeśli planujcie kuchnie z zabudowanym sprzętem AGD i nie chcecie, żeby najczęściej pokaźnych rozmiarów ekspres był widoczny, bez problemu znajdziecie wersje, która można zabudować. Rozwiązanie to ma jedną wadę, wymaga bezpośredniego podłączenia pod źródło wody.

Szukając odpowiedniego rozwiązania dla siebie, zajrzyjcie tutaj: http://www.okazje.info.pl/sprzet-agd/male-agd-do-kuchni/ .. Znajdziecie tam większość dostępnych modeli. Na pewno dobierzecie coś do swoich potrzeb.

Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Rozważając zakup ekspresu automatycznego trzeba mieć na uwadze moc grzałki. Minimalna to 800 W – maksymalna 1200 W. Ma to wpływ na to jak szybko parzy się kawa, im większa moc tym szybciej.

Możemy również podzielić ekspresy ze względu na poziom ciśnienia, rozróżniamy trzy rodzaje:

 • Wysokociśnieniowe – para wytwarzana jest pod ciśnieniem 15 barów, a temperatura wody wynosi 95 stopni. Przygotowanie kawy trwa 20 -30 sekund, dzięki temu zawiera ona 40% kofeiny mniej.
 • Niskociśnieniowe – w tych maszynach ciśnienie waha się miedzy 2.5 – 4 barami. Można w nich przygotować do 4 filiżanek kawy. Przed zaparzeniem kolejnych trzeba poczekać aż urządzenie ostygnie. Kawa parzy się 2 – 3 minuty.
 • Z systemem odśrodkowym – kawa znajduje się w pojemniku, który ma kształt obrotowego bębna, wiruje on z prędkością 10 tys. obrotów na minutę. W ekspresach z tym rozwiązaniem można zaparzyć jednocześnie do 4 filiżanek kawy.

Mamy nadzieję, że choć odrobinę pomogliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie co wybrać: ekspres przelewowy czy ciśnieniowy. Niezależnie od tego na jaki ekspres do kawy zdecydujecie się do swojego domu, pamiętajcie o odpowiedniej konserwacji. Jeśli tylko będziecie o niego dbali w sposób zgodny z instrukcją będzie wam służył przez lata. 

 

 

Sprawdź też inne nasze porady:

>>http://wizjadomu.pl/7277/jaki-parowar-wybrac/<<

Dodaj komentarz