WizjaDomu.pl

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe nadają wnętrzom nieco bardziej przytulnego, domowego charakteru. Potrafią wprowadzić życie do nawet najbardziej surowej aranżacji, przełamując nieco jej ostateczny odbiór. Dodatkowo, warto wiedzieć, że pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Jednak to nie wszystko! Na przykład kwiaty doniczkowe z dużymi liśćmi często poprawiają jakość powietrza w naszych domach. Wydawać by się mogło – same zalety! I rzeczywiście tak jest, jeśli odpowiednio zadbamy o rośliny we wnętrzach.

Po pierwsze: Jakie kwiaty do pokoju?

W naszych salonach, a także wszelkiego rodzaju przestrzeniach home office – doskonale sprawdzą się ozdobne rośliny doniczkowe. Kwiaciarnie oferują nam obecnie tak duży wybór roślin doniczkowych, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Warto dobierać rośliny do pomieszczeń w zależności od tego, jak dużo czasu w danym pokoju spędzamy. Salon, czyli pokój dzienny, to miejsce, w którym de facto spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Doskonale sprawdzą się tu kwiaty, które nie tylko zdobią przestrzeń, ale też pochłaniają w pewnym stopniu zanieczyszczenia, na przykład substancje smoliste. Niektóre z nich dodatkowo nawilżają powietrze oddając do niego wodę, którą pobierają z podłoża. Ta zaleta jest nie do przecenienia zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy niejednokrotnie walczymy z przesuszonym powietrzem.

ozdobne rośliny doniczkowe

Jakie konkretnie kwiaty wybrać? Mogą to być na przykład skrzydłokwiaty, które pięknie kwitną wydając z siebie białe kwiaty. Poza okresem kwitnienia – ich intensywnie zielone liście są ozdobą samą w sobie. Sprawdzą się też draceny, figowce lub anturium. Wszystkie wymienione są stosunkowo niewymagające. Dobrze jest utrzymywać w ich przypadku wilgotne podłoże oraz ustawić je w miejscu, w którym będą mogły korzystać z naturalnego, ale niezbyt intensywnego światła dziennego.

Po drugie: Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?

Warto zacząć od zagadnienia podlewania kwiatów. Pamiętajmy, że tu nigdy nie należy popadać w skrajności. Jeśli roślina ma za mało wody – usycha, co nikogo nie dziwi. Z drugiej strony, jeśli podlewamy ją zbyt obficie i ma de facto za mokro – możemy jej jeszcze bardziej zaszkodzić, ponieważ w ten sposób zakwasimy ziemię, a nasz kwiatek może szybko zwiędnąć. Zatem, pamiętając o zachowaniu zasady złotego środka – podlewamy kwiaty wtedy, kiedy zauważymy, że ziemia jest już zbyt sucha. Jeśli mamy tendencję do zbyt obfitego podlewania – możemy spróbować wysypać trochę żwirku dla kotów do podstawki doniczki – dzięki temu, nadmiar wody zostanie wchłonięty.

Poza podlewaniem, warto od czasu do czasu wykorzystywać nawozy. Z powodzeniem sprawdzą się tu już gotowe mieszanki, dostępne w większości kwiaciarni. Jeśli jednak chcemy poeksperymentować samodzielnie – możemy skupić się na naturalnych nawozach, które zazwyczaj mamy w zasięgu ręki. Sprawdzą się tu między innymi fusy z herbaty lub fusy z kawy!

Dodaj komentarz