WizjaDomu.pl

Czas na porządki – jak prawidłowo przesadzić orchideę?

O każdą roślinę ozdobną należy odpowiednio dbać. Mają one swoje określone wymagania i potrzeby, by właściwie się rozwijać. W pewnym momencie zawsze przychodzi czas na przesadzenie. Orchidea to jedna z ładniejszych roślin doniczkowych, jednak jej przesadzanie dla wielu jest sporym kłopotem. Jak więc sobie z nim poradzić i zrobić to właściwie?

Kiedy przesadzić storczyk?

Po pierwsze musimy sprawdzić, czy w ogóle jest to potrzebne. Przesadzanie powinno się odbyć, gdy korzenie będą już na tyle duże że przestaną się mieścić w dotychczasowej doniczce. Powodem do przesadzenia może być również atak szkodników lub duża ilość zniszczonych, bądź zgniłych korzeni. Również w zależności od typu wody, jakim podlewamy roślinę – zaleca się by te podlewane kranówką były przesadzane raz do roku. Natomiast, jeżeli korzystamy z wody destylowanej bądź deszczówki, możemy to robić raz na dwa – trzy lata.

Mango-Media Storczyk z 5 diodami (8153)

Źródło: Okazje.info

Co zrobić, by poszło nam sprawnie?

Cały proces powinniśmy rozpocząć od namoczenia korzeni. Pozwoli nam to łatwiej wyjąć orchideę z pojemnika. Następnie otrzepujemy korzenie z resztek starej kory, po czym oceniamy ich stan. Jeżeli są grube, białe bądź jasnozielone – są w porządku. Wszystkie zniszczone korzenie należy usunąć np. obcinając je nożyczkami.

Witeks Storczyk różowy 100cm

Źródło: Witeks

Czas przygotować podłoże w nowym pojemniku. Najlepiej jest wykorzystać mieszankę składającą się z kory sosnowej i węgla drzewnego. Zakazane jest używanie ziemi ogrodniczej czy mielonego torfu.  Część mieszanki nasypujemy na dnie naczynia, po czym delikatnie umieszczamy w nim roślinę, uważając na korzenie. Gdy zwiniemy już wszystkie dosypujemy mieszanki, by wypełnić szczeliny między korzeniami. Nie ugniatajmy niczego na siłę. Dobrym rozwiązaniem jest raz na jakiś czas potrząsnąć doniczką, by wszystkie przestrzenie zostały powypełniane, po czym dosypać mieszanki.

Takim sposobem doszliśmy do końca procesu przesadzania. Teraz wystarczy jedynie delikatnie podlać roślinę. Jednak, jeżeli usunęliśmy dużą ilość korzeni należy się z tym wstrzymać przez około 10-14 dni.

Dodaj komentarz