WizjaDomu.pl

Jak urządzić wąską łazienkę?

 Miejsce przeznaczone na łazienkę ma niekiedy dość dużą powierzchnię, ale przy tym jest na tyle wąskie, że jego komfortowe urządzenie nie należy do najłatwiejszych. Powyższa sytuacja zdarza się najczęściej w blokach oraz kamienicach starego typu, choć i nowych domów czy mieszkań niestety ona nie omija. Co więc zrobić, gdy nasze wnętrze do szerokich nie należy? Czym kierować się podczas jego aranżacji?

Podstawą urządzania łazienki są kolory. Im będą one jaśniejsze, tym pomieszczenie stanie się optycznie większe. Ciekawym wyjściem jest także wyłożenie ścian jasnymi, bezfugowymi płytkami, które nie tylko będą bardzo interesująco wyglądały na niewielkiej powierzchni, ale również ich utrzymanie w czystości będzie znacznie łatwiejsze. Natomiast płytki podłogowe w wąskim wnętrzu powinny być prostokątne, układane w poprzek pomieszczenia. Najlepiej też, jeśli będą posiadały wzór zbliżony do płytek ściennych.

źródło: kubiak3d.pl

Na krótszych ścianach łazienki można też namalować wzory w pasy lub inne ukośne kształty, które poszerzą wnętrze. Dobrą opcją może się też okazać pomalowanie węższej ściany na barwę ciemniejszą, a szerszej – na jaśniejszą.

źródło: domowladni.pl

Lustro to kolejna z istotnych spraw. Zamontowanie go na jednej dłuższej ścianie lub przeciwległych długich ścianach sprawi, że duża część wnętrza będzie się odbijała w szklanej tafli, przez co całość wnętrza wyda się optycznie większa. Światło może odbijać się też od chromowanych akcesoriów łazienkowych.

źródło: dom.pl

Zastanawiając się nad kwestią montażu wanny lub prysznica, w wąskich łazienkach lepiej decydować się na kabinę prysznicową, ustawianą w głębi pomieszczenia. Jeśli natomiast nie wyobrażamy sobie życia bez chociażby małej wanny, wybierzmy taki jej model, którego długość będzie odpowiadała najwęższej ścianie łazienki. W ten sposób jednocześnie skróci i poszerzy się wnętrze.

źródło: urzadzamy.pl

Chcąc w wąskiej łazience ustawić szafki, w których schowamy niezbędne akcesoria, wybierajmy te otwierane jak żaluzje bądź rolety lub modele niewyposażone w drzwiczki. Tradycyjne drzwiczki sprawiłyby, że po ich otwarciu przejście przez pomieszczenie bądź komfortowe schowanie wyjętych rzeczy byłoby znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

źródło: e-lazienki.pl

Wąskie łazienki są często dość wysokie. Wykorzystajmy tę cechę i zainwestujmy w półki podwieszane. Pamiętajmy jednak, by znajdowały się one na takiej wysokości, by można było wygodnie sięgać po przedmioty w nich się znajdujące. Podwieszana powinna być też cała ceramika łazienkowa.

źródło: muratordom.pl

Kolejny krok to pralka, która wypierze ubrudzoną odzież domowników. Najlepsza będzie ta z otwarciem górnym, które nie zabierze przestrzeni w dolnej części łazienki. Chcąc jednak mieć urządzenie otwierane od przodu, można je ustawić na przykład pod podwieszanym zlewem. Co prawda zmieści się tam sprzęt nieco mniejszy, ale za to nie zajmujący znacznej ilości przestrzeni.

Dodaj komentarz