WizjaDomu.pl

Dżungla w mieście czyli hodujemy rośliny egzotyczne

Od kilku lat mamy w Polsce upalne lata, niestety jednak w naszym klimacie nie wiąże się to z występowaniem w naturze roślin egzotycznych, jak to ma miejsce w ciepłych krajach. A takie rośliny nie dość, że dobrze znoszą gorąco, to do tego dają przyjemny chłód i wilgoć.

Na szczęście jednak w Polsce jest dostępnych coraz więcej roślin egzotycznych, a odmiany dużych palm, kaktusów czy paproci dobrze czują się w doniczkach, a przy tym nie osiągają aż tak pokaźnych rozmiarów jak ich tropikalne odpowiedniki. A taka paproć to naturalny nawilżacz powietrza, co jest idealnym rozwiązaniem w czasie upałów.

iclipart.com

iclipart.com

W warunkach polskiego klimatu, jeśli chodzi o rośliny egzotyczne, najlepiej hodować palmy doniczkowe areka, które po kilku latach osiągają około dwóch metrów wysokości, bananowce o szerokich i jednocześnie delikatnych liściach oraz palmę karłatkę, która ma wachlarzowate liście i jest bardzo odporna na zaniedbania. Z paproci poleca się nefrolepis wyniosły z pierzastym wachlarzem liści o rozpiętości nawet do półtora metra.

Ważne, że pielęgnacja tych roślin w czasie lata nie jest specjalnie skomplikowana. Palmy lubią światło rozproszone. Kaktusy wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie, ponieważ magazynują wodę. Paprocie lubią wodę, ale nie znoszą przeciągów. Ważne jest jednak to, że rośliny egzotyczne źle znoszą przesadzanie, nie lubią zbyt częstego dotykania, a w zimie nie mogą stać blisko kaloryfera ani przy otwartym oknie.

Dodaj komentarz