WizjaDomu.pl

Wiecznie młode art deco we wnętrzach

Lata 20-te dwudziestego wieku to panowanie stylu art deco we wnętrzach. Stylu dekoracyjnego, finezyjnego, który mimo upływu prawie stu lat, nie przestaje inspirować. Art deco był odpowiedzią na procesy industrializacji zachodzące w europejskich społeczeństwach. W stylu ważna była dlatego  trwałość i solidność przedmiotów, ale bez uszczerbku dla ich estetyki i dekoracyjności. Wnętrze miało być połączeniem kunsztownego wyglądu z użytkowym przeznaczeniem wnętrza. W okresie tym dominowały masywne meble z egzotycznego drewna, których dostojny charakter łagodziły fotele i kanapy o miękkich, opływowych kształtach, a także tapety w kwiaty i  funkcjonalne drobiazgi, jak lusterka, lampki, świeczniki czy kuferki na biżuterię. We wnętrzu ważny był klasyczny ład, co jednak nie odbijało się na komforcie użytkowania.

forums.iwaaan.com

forums.iwaaan.com

Współcześnie art deco jest ciągle nieśmiertelne. Rzadko tworzy się czyste wnętrza w tym stylu, jednak łączy się płynne, giętkie linie i motywy roślinne z prostymi formami geometrycznymi. Dominuje drewno w połączeniu z naturalnymi tkaninami w nasyconych barwach, a dla kontrastu zimnym metalem czy aluminium. Art deco sprawdzi się zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i pełnych przepychu. Art deco zdecydowanie nadaje rangę sprzętom codziennego użytku, które urastają do rangi prawdziwych dzieł sztuki.

royalarts.pl

royalarts.pl

Aranżując współczesne wnętrze w tym stylu, warto wyszukać na targach staroci czy na babcinym strychu meble i dekoracje pochodzące oryginalnie z tamtego okresu. Można też wykorzystać meble wykonane współcześnie, a stylizowane na art deco. Meble w takiej formie warto łączyć z prostymi w swej formie meblami współczesnymi, które będą dla tych z art deco idealnym tłem.

Tagged on:

Dodaj komentarz