WizjaDomu.pl

Fascynujące bonsaj, cz. II, style formowania

Znając rośliny używane do tworzenia bonsai oraz podstawowe zasady, z jakimi wiąże się ich uprawa, można przejść do najbardziej artystycznej części, czyli przycinania i formowania drzewek bądź krzewów. Od chwili, w której rozpoczęto hodowlę, powstała niezliczona ilość stylów bonsai. Poniżej przedstawiam pięć popularnych z nich. Mam nadzieję, że zainspirują Was do stworzenia własnego roślinnego dzieła sztuki.

Bunjin, czyli styl literacki

źródło: bonsaijournal.com

W Bunjin, tak jak w literaturze, panuje wielka dowolność. Gałązki zaczynają się na wysokości ¾ drzewka, są rzadko rozmieszczone, a pień ciekawie powyginany. Poza tym ma tu żadnych norm, dlatego też jest to rodzaj najbardziej nietuzinkowy, unikalny, w którym można pokazać artystyczną stronę swojej duszy.

Chokkan, czyli styl wyprostowany regularny

źródło: bonsai-als-hobby.de

Chokkan należy do najbardziej podstawowych stylów formalnych. Drzewka w niego się wpisujące kształtowane są na symetryczną piramidę, a ich pnie są mocne i proste. Ważne jest tu zachowanie odpowiednich proporcji i kształtu pnia oraz docinanie gałęzi z ogromną, godną chirurga precyzją. Uzyskanie klasycznego chokkan jest dość trudne i wymaga bardzo wielu zabiegów formująco-pielęgnacyjnych.

Fukinagashi, czyli styl ukształtowany przez wiatr

źródło: ebonsai.pl

Wybierając styl fukinagashi należy sprawić, by nasze bonsai wyglądało jak roślina poddana działaniu silniejszego wiatru. Może być to wiatr halny, który bardzo mocno wygina pień i gałęzie, jak i wiatr okresowy, wyłącznie ukierunkowujący gałęzie. Ważne jest jednak, by arówno pień, jak i gałęzie, zwrócone były w tę samą stronę. Fukinagashi polecane jest osobom lubiącym oryginalne i wymowne kreacje. Aby uformować w niego roślinę potrzeba jednak bardzo dużych zdolności manualnych.

Hokidachi, czyli styl miotlasty

źródło: home.base.be

Jeśli widzieliście kiedyś starą miotłę zrobioną z drewnianych witek, to już wiecie jak wygląda styl Hokidachi. Ma on proste pnie i wachlarz stworzony przez liczne gałęzie, które układają się w idealną kopułę. Do Hokidchi wybiera się rośliny o kilku pniach. Im będzie ich więcej, tym łatwiej o osiągnięcie właściwego efektu.

Ikadabuki, czyli styl tratwy

źródło: outsiderjapan.pbworks.com

Ikadabuki to styl, który ma przypominać las bonsai. Uzyskuje się go poprzez sprawienie, że z jednego pnia wyrośnie wiele drobniejszych pieńków. Całość głównego pnia powinna zostać pod ziemią. Gałęzie obcina się pionowo w górę, co ma tworzyć złudzenie obecności wielu drzew. Ciekawy efekt uzyska się dodając do całości mchu, małych figurek bądź drobnych skał.

Dodaj komentarz