WizjaDomu.pl

Czy boazeria jest modna?

Polskim użytkownikom – właścicielom mieszkań i domów – boazeria kojarzy się z epoką PRL-u, kiedy to królowała w niemal każdym pomieszczeniu, ale najczęściej przedpokoju i kuchni, jako uzupełnienie płytek, tapet czy tynków. Tymczasem współczesna boazeria to niekoniecznie brązowe lub blado-sosnowe deski. Obecnie wykorzystuje się ją w aranżacjach domów wiejskich czy takich w stylu skandynawskim.

Boazeria z litego drewna

W takich sytuacjach boazeria z litego drewna jest ciągle popularnym rozwiązaniem. Boazeria to deski o grubości około 1,2 do 2 cm, długości 2,6 -2,7 m oraz szerokości 9,6 cm. Najbardziej popularne są deski z drewna sosnowego, jednak dostępne są także boazerie świerkowe, bukowe, jesionowe czy dębowe. Charakterystyczne dla desek boazeryjnych jest to, że ich krawędzie są wyprofilowane we wpusty i wypusty, co tworzy szczelne połączenie i buduje specyficzny rysunek ścian. Najczęściej powierzchnia desek jest gładka, ale spotyka się też deski profilowane czy rowkowane. Boazerię montuje się na listwach stelażowych, które najlepiej zakupić razem z boazerią. Ważne aby miały one prawidłowy rozstaw – warto zatem zapytać sprzedawcy jaki rozstaw zastosować w naszym konkretnym przypadku. Zazwyczaj jest to 40-60 cm.

boazeria z litego drewna

norddeco.blogspot.com

Nowoczesna boazeria równa się ciekawy efekt

Boazeria wróciła do łask w momencie gdy pojawiły się nowoczesne materiały wykończeniowe – kolorowe bejce i lakierobejce, a także różne oleje i woski. W taki sposób można dodać boazerii charakteru drewna szlachetnego czy pomalować na różne kolory – biel, pistację czy intensywne czerwienie i oranże. Boazeria jest popularnym elementem aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim. Najczęściej kładzie się jako wysokości lamperii, wykańczając poziomą listwą i malując na biało, kremowo lub szaro. Taką skandynawską w stylu boazerię kupimy np. na http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/vox-boazeria-uniwersalna-44496571.html .

Dodaj komentarz