WizjaDomu.pl

Fascynujące bonsai – cz. I, podstawy hodowli

Uprawa bonsai to czynność z pogranicza ogrodnictwa i sztuki. Bonsai nie jest bowiem konkretnym gatunkiem rośliny, ale sposobem na artystyczne miniaturyzowanie drzew bądź krzewów w specjalnych płaskich donicach. Metoda ta znana jest od bardzo dawna (sięga czasów przed naszą erą), a miejscem jej narodzin są Chiny.

źródło: sxc.hu

Podejmując decyzję o rozpoczęciu przygody z bonsai należy pamiętać, że będzie to prawdopodobnie przygoda na całe życie. Rośliny wybierane do tej uprawy są bowiem zazwyczaj długowieczne, czego dowodem jest „Shunkaen Kunia Kobayashi” japońskie drzewko liczące ponad 800 lat. Natomiast nadawanie odpowiedniej formy nowym roślinom zajmuje nawet dziesięć lat, przy czym procesu tego nigdy nie można uznać za zakończony.

źródło: sxc.hu

Gdy już mamy świadomość tej długoletniej pracy, można przystąpić do zakupu odpowiedniej rośliny. Jeśli planujemy jej uprawę w warunkach domowych, możemy wybrać figowca, fuksję, grubosza drzewiastego, karmonę, ligustr chiński, mirt zwyczajny, muraję wierzchowatę, ostrokrzew karbowany, podocarpus, sageretię, serissę czy wiąż drobnolistny. Z kolei chcąc cieszyć się bonsai w ogrodzie lub na balkonie, poleca się zakup takich roślin jak: berberys, bukszpan, cis pospolity, cyprysik, jałowiec pfizera, klon palmowy, modrzew europejski, sosna drobnokwiatowa, sosna górska czy zelkowa.

źródło: everystockphoto.pl

Kolejny krok to poznanie podstawowych zasad pielęgnacji bonsai. Podstawą jest dokładne zapoznanie się z rodzajem wybranej rośliny i zdobycie informacji o specyficznych potrzebach, jakie ona posiada. Jednak jest kilka zasad, które w każdym przypadku są takie same. Chodzi tu między innymi o zapewnienie drzewku czy krzewowi odpowiedniego poziomu wilgotności. Małe odmiany lub młode rośliny wystarczy co jakiś czas spryskać wodą ze spryskiwacza, duże i starsze natomiast trzeba podlewać w tradycyjny sposób pilnując, by tak nie przesuszyć, jak i nie podtopić okazu. Każda z tych sytuacji może bowiem prowadzić do śmierci rośliny.

źródło: everystockphoto.pl

Druga uniwersalna zasada w hodowli bonsai odnosi się do nawożenia. Jest ono konieczne bez względu na rodzaj wybranej rośliny. Dzięki stosowaniu właściwych do odmiany odżywek uzyska się nie tylko zdrowy, ale też szybkorosnący okaz, który łatwiej będzie formować.

Trzeba też pamiętać, że większość odmian używanych jako bonsai lubi ziemię lekką, wilgotną i mającą luźną, niezbitą strukturę. Dobrze będzie też, jeśli w okolicach donicy będzie sporo wolnej przestrzeni i stała temperatura. Zdecydowanie poleca się też dostarczanie dużej ilości światła ale najlepiej, by słońce nie świeciło bezpośrednio na roślinę.

Tagged on:

Dodaj komentarz