WizjaDomu.pl

Sztukaterie jako element aranżacji wnętrz

Sztukaterie były dawniej bardzo popularną metodą dekorowania ścian i sufitów. Szczególnie często gościły w kamienicach, gdzie optycznie poprawiały proporcje wysokości i szerokości pomieszczeń, nadając im jednocześnie bardziej elegancki, pałacowy niejako wygląd. Obecnie sztukaterie są szeroko dostępne i wykonane z bardziej przyjaznych w montażu materiałów niż wcześniejszy gips. Owa dostępność, a także nowa popularność sztukaterii wynika własnie z wielości rozwiązań materiałowych, ale również z mody na wnętrza glamour.

homestory.pl

homestory.pl

Zamiast tradycyjnego gipsu materiałem sztukateryjnym stał się obecnie bardzo lekki i dużo tańszy styropian czy polistyren ekstradowany. Zachętą do ich stosowania są także bogate wzornictwo oraz łatwy montaż. Oczywiście nadal są dostępne sztukaterie z gipsu, ale stosuje się je raczej we wnętrzach o charakterze historycznym. Wykonywane są na zamówienie, zatem jeśli na rynku nie możemy dostać interesującego nas wzoru ze styropianu, możemy taki otrzymać z gipsu, wykonany na zamówienie. Zaletą tego materiału jest jego naturalność, jednak niewątpliwe wadą – cena.

www.akademiasztukaterii.pl

www.akademiasztukaterii.pl

Sztukaterie ze styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego, ze względu na niską cenę, to najpopularniejszy i najbardziej dostępny rodzaj sztukaterii. Ich zaletą oprócz ceny jest lekkość i niezmienność właściwości przez cały okres użytkowania. Po przyklejeniu sztukaterii styropianowych w zadane miejsce, można je pomalować na dowolny kolor farbą emulsyjną. Mają łagodne krawędzie i najlepiej sprawdzają się jako dekoracje sufitów oraz na granicy ścian i sufitu.

www.forumbudowlane.pl

www.forumbudowlane.pl

Tagged on:

Dodaj komentarz