WizjaDomu.pl

Ponadczasowe projekty Charlesa i Ray Eamesów – krzesła EPC DSW

Charles i Ray Eames to para najznamienitszych projektantów amerykańskich dwudziestego wieku. Ten designerski duet w znaczący sposób wpłynął na myślenie o projektowaniu wywierając silny wpływ na projektantów na całym świecie. Ich użytkowe projekty krzeseł, foteli i innych mebli po dzisiejszy dzień nie straciły nic na swojej aktualności. Nadal są nowoczesne, uniwersalne i w dużym stopniu minimalistyczne, chociaż niektóre mają ponad sześćdziesiąt lat. Już w latach 40-tych dwudziestego wieku Eamesowie rozpoczęli eksperymentowanie ze sklejką i technikami jej formowania, a pierwsze projekty powstałych z niej krzeseł szybko zyskały uznanie. Wówczas projektanci rozpoczęli współpracę z amerykańskim wytwórcą mebli – firmą Herman Miller. Od lat osiemdziesiątych prawo do produkcji mebli Eamesów w Europie ma szwajcarska firma Vitra.

vitra.com

vitra.com

Jednak na sklejce się nie skończyło i duet zaczął eksperymenty z nowym materiałem – włóknem szklanym. Ich krzesła z tego tworzywa były pierwszymi tego typu, które nie posiadały obicia, a ich dużym plusem była możliwość łączenia gotowych siedzisk z dowolnie wybranymi podstawami, co dawało  mnóstwo możliwości tworzenia nowych mebli. Kolejnym nowym materiałem, z którym eksperymentowali Eamsowie było aluminium.

vitra.com

vitra.com

Największą popularnością cieszyły się i nadal cieszą krzesła EPC DSW (Eames Plastic Chair, Dining Height Side Chair Wooden Base). Zostały zaprojektowane w 1950 roku jako klasyczne siedzisko na drewnianych nogach. Można je dostosować do swoich potrzeb – nogi z klonu zaopatrzone są w stopki dla podłóg twardych lub miękkich, a wybór koloru siedzisk jest ogromny. Dostępne są teraz także w wersji tapicerowanej. Patrząc na współczesne wersje krzeseł wykonanych na bazie projektu Eamsów aż trudno uwierzyć, że pomysł ten ma tyle lat. Eames Plastic Chairs są odnowioną wersją legendarnego krzesła z włókna szklanego. Ich pierwowzór był pierwszym produkowanym masowo krzesłem plastikowym. Obecne modele współczesne są wykonane z polipropylenu.

vitra.com

vitra.com

 

Tagged on:

Dodaj komentarz