WizjaDomu.pl

Urządzamy mieszkanie w stylu japońskim

Sposób, w jaki urządzimy mieszkanie znacząco wpływa na to, jak będzie ono później odbierane zarówno przez nas, jak osoby odwiedzające.Na klimat wnętrza składa się wiele elementów – od mebli począwszy, przez urządzenia użytkowe, na elementach dekoracyjnych skończywszy. Przyjrzyjmy się jak urządzić mieszkanie w stylistyce japońskiej. Niech orientalne klimaty przekroczą nasze progi.

japonia

Japońska stylistyka

Fascynacja orientem zakradła się do naszego kraju całkiem niedawno. Coraz częściej we wnętrzach pojawiają się akcenty rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Tamtejsza tradycja urządzania mieszkań bazuje na prostocie i harmonii. Wielkie przestrzenie można zastąpić łączeniem kilku mniejszych i oddzielaniem ich przesuwaną kotarą – najlepiej papierową lub bambusowym parawanem. Takie połączenie sprawdzać się będzie np. w przypadku salonu z jadalnią lub sypialni z salonem. Przesuwne drzwi można zastosować też, by wygospodarować w kącie lub wnęce przestrzeń dla rzeczy rzadko używanych.

Japońska stylistyka to przede wszystkim wzorowanie się na naturze. Stąd liczne nawiązania lub zaczerpnięcia wprost z niej. W związku z tym wśród materiałów wykończeniowych dominuje papier, drewno i kamień. Możemy wykorzystać tę wiedzę, dobierając odpowiednie meble do naszych wnętrz. Pomysłowe jest wyposażenie wnętrza w meble plecione, a także wszelkie niskie rozwiązania. Niskie ławy lub stoliki, niskie sofy i kanapy oraz łóżka. Nie musimy jednak rezygnować z rozwiązań innowacyjnych. Szereg produktów znanych producentów da nam możliwość połączenia ze sobą orientalnej stylistyki z nurtem nowoczesności.

Co z resztą mebli? Tu także rządzi reguła prostoty i harmonii. Możemy wybrać zarówno nowoczesną meblościankę, jak i skompletować cały zestaw meblowy, kupując każdy element osobno. Jeśli chcemy urozmaicić ściany półkami, zastanówmy się nad kupnem prostych paneli. Będą się świetnie komponować z resztą wnętrza.

Gra skojarzeń

Skoro nasz pokój wyposażamy w półki/szafki, warto zastanowić się nad elementami dekoracyjnymi przestrzeni. Dotychczasowe przyzwyczajenia często dyktują nam potrzebę ustawiania na półkach różnych bibelotów. Pamiętajmy jednak, że w japońskich wnętrzach dodatki muszą być starannie dobrane. Zamiast kilku, postawmy jedną figurkę. Będzie się bardziej rzucać w oczy i charakteryzować wnętrze. Do dyspozycji mamy także ozdobne tace, porcelanę itd.

Japonia nierozerwalnie wiąże się z wiśnią. Jest jednak jeszcze parę roślin, które są charakterystyczne dla tego regionu. Mowa o storczykach i drzewkach bonsai. Każde z nich wymagają bacznego zainteresowania i stałej pielęgnacji, jednak odwdzięczają się za to w sposób godny włożonej w to pracy. Storczyki możemy kupić zarówno z dużymi, jak i małymi kwiatami. Natomiast do pielęgnacji bonsai przyda nam się specjalistyczna wiedza oraz odpowiednie przyrządy i akcesoria, typu nawóz czy nożyczki.

Jeśli nie pasjonuje nas pielęgnacja kwiatów (lub najzwyczajniej w świecie nie mamy na to czasu), możemy również udekorować swoje wnętrze dzięki klasycznej japońskiej sztuce układania kwiatów: ikebanie. Gotową kompozycję możemy kupić w kwiaciarni lub samemu zmierzyć się z wyzwaniem ułożenia kwiatów. Motywy kwiatowe mogą także urozmaicić inne części naszego wnętrza. Glazura i terakota, która pojawi się w naszej łazience będzie mogła powielać akcenty roślinne lub przywoływać motywy ściśle nawiązujące do kultury wschodu. Możemy też postarać się o odpowiedni plafon np wiśniowy. Panele w kolorze drewna venge świetnie oddadzą naturalny charakter wnętrza. Podobnie reszta akcesoriów z materiałów naturalnych.

Także kuchnię możemy dostosować do japońskiego stylu. Pamiętając o prostocie i harmonii, z łatwością dobierzemy wszystkie sprzęty. Nawiązując do orientalnej tradycji, na stole możemy położyć bambusowy zestaw na stół. Naturalna plecionka może również zastąpić parę innych elementów wnętrza. Plecionka pod postacią rolet sprawdzi się w funkcji firanek i zasłon.

Japońska harmonia, elegancja i spokój

Przestronne japońskie wnętrza charakteryzują się również naturalnie rozproszonym światłem. Ciężkie zasłony oraz firany możemy zastąpić lekkimi roletami z materiałów naturalnych bp. bambusowymi.

Aby architektura światła w naszym mieszkaniu również była dostosowana do całej stylistyki, warto zrezygnować z centralnego źródła światła na rzecz punktowego, zwłaszcza tego, które ukryć można w podwieszanym suficie. Dobrze sprawdzą się w tym wypadku listwy oświetleniowe.
Japońskie wnętrza to przede wszystkim spokojne i stonowane barwy. Doskonale nadają się tu takie kolory, jak beże, delikatne brązy, zielenie (nawiązanie do kolorów ryżu i bambusa). Stonowane odcienie sprzyjają wyciszeniu i osiąganiu spokoju. By nie uczynić jednak przestrzeni zbyt nudną i monotonną, możemy nadać jej charakteru poprzez dodatki w bardziej odważnych kolorach (typu: czerwona poduszka, fioletowy wazon, złota ramka na obraz itp.). Ścianę można przystroić naklejkami lub wzorami z szablonów, które dodadzą wnętrzu charakteru.

Zamiast gotowych szablonów możemy wykorzystać własne zdolności i poćwiczyć sztukę kaligrafii. Japońskie litery prezentują się bardzo dobrze – zarówno jako wzory na ścianie, jak i wzory zapisane na papierze. Taką dekorację możemy stworzyć własnymi siłami. Wystarczy odpowiedni materiał (papier czerpany lub ryżowy), farba lub tusz oraz konkretne wzory.

Tagged on:

Dodaj komentarz