WizjaDomu.pl

Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Urządzanie kuchni to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim ergonomia. Jeśli nie zapewnimy sobie różnych udogodnień, wystarczającej ilości szafek i półek do przechowywania rzeczy w kuchni, trudno będzie nam przygotowywać posiłki i utrzymać porządek. Urządzając kuchnię należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, tym bardziej jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń. Wówczas jej maksymalne i efektywne wykorzystanie powinno znaleźć się na pierwszym miejscu naszej listy. Kuchnia musi być bardzo praktyczna i funkcjonalna, zaprojektowana tak, żeby później nie tracić nerwów.

muratordom.pl

muratordom.pl

Ponieważ kuchnia to miejsce gdzie się brudzi, chapie, może prysnąć tłuszcz, coś spaść na blat, ważne jest jaki blat zamontujemy oraz ile będziemy go mieli do dyspozycji w trakcie gotowania. Blat to strefa najbardziej używana, najczęściej montowana na szeregu szafek. Jeśli kuchnia jest mała, przez co mamy mniej dolnych szafek i blatów, warto pomyśleć o dodatkowych blatach roboczych. Mogą to być blaty węższe po przeciwnej stronie kuchennej zabudowy, lub – jeśli mamy wolną przestrzeń – również pod oknem.  Jeśli nasza kuchnia to aneks kuchenny warto zastanowić się nad oddzieleniem jej od salonu czy jadalni barem za którym zyskamy miejsce do przechowywania i przygotowywania, a także wyspie, jeśli pozwala na to przestrzeń połączonych z kuchnią pomieszczeń.

W każdej, nawet dużej kuchni doskonale sprawdzi się zabudowa przygotowana na wymiar. Wówczas maksymalnie wykorzystamy przestrzeń, zamontujemy różne udogodnienia wewnątrz szafek i szuflad – koszyczki, cargo, przegródki. Zyskuje na tym także strona estetyczna kuchni – wszystko tworzy jednolitą całość.

www.diy-majster.pl

www.diy-majster.pl

Uzupełnieniem szafek stojących i wiszących mogą być relingi oraz otwarte półki. Przydają się na podręczne rzeczy jak filiżanki do kawy czy kolekcja ceramicznych kubków z różnych stron świata. Warto jednak pamiętać, żeby nie robić zbyt wiele otwartych półek i relingów, bo eksponując na nich rzeczy mało używane robimy sobie w kuchni zbiorowisko kurzu i brudu. Jeśli lubimy mieć różne drobiazgi pod ręką i nie chcemy żeby nasza kuchnia była zimna i ascetyczna, jakby nikt jej nie używał, zamiast relingów i półek możemy zastosować dobrane stylem do tego wnętrza pojemniki czy pudełka.

yuramax.ilconte.ru

yuramax.ilconte.ru

Żadne prace w kuchni nie będą wygodne, jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie – nawet wówczas gdy mamy w kuchni okno i dostęp światła dziennego. Najlepiej oprócz światła górnego, zamontować punktowe oświetlenie nad blatami czy szafkami. A jeśli już mowa o prądzie, to jeszcze jedna ważna kwestia, o której wiele osób zapomina. W kuchni musi się znaleźć wystarczająca ilość gniazdek elektrycznych i to umieszczonych w taki sposób, aby korzystanie z nich było poręczne. nie można dopuszczać do sytuacji gdy w kuchni po szafkach czy podłodze snują się przedłużacze – nie jest to rozwiązanie ani estetyczne, ani bezpieczne dla użytkowników kuchni.

Dodaj komentarz