WizjaDomu.pl

Idealna sofa

Sofa – to na niej koncentruje się życie rodzinne czy nocuje się znajomych. Mebel ten stanowi podstawowe wyposażenie salonu oraz nadaje mu charakteru. Jak wybrać doskonałą sofę? Na jakie elementy zwracać uwagę podczas jej zakupu?

źródło: iclipart.com

źródło: iclipart.com

Dobierz rozmiar sofy

Wielkość sofy powinna być dobrana do wymiarów pomierzenia, w którym się znajdzie. Oczywiście więcej możliwości rozkładania czy wypoczynku da duża kanapa (np. taka z Okazje.info) . Jednak umieszczenie jej w małym wnętrzu spowoduje, że zostanie przytłoczone i stanie się niefunkcjonalne. Lepiej wybrać mniejszy mebel i do niego dobrać fotele wyposażone w regulowane podnóżki albo zagłówki.

Wygoda przede wszystkim

Sofę należy wypróbować już w salonie. Najlepiej uścisnąć na niej oraz wypróbować na niej pozycje w których się odpoczywa. Warto zwrócić uwagę na długość siedziska oraz wysokość sofy, a także jej miękkość. Płytsze siedzisko będzie odpowiednie dla niskich osób, z kolei wysokie modele bez podłokietników pozwalające na wygodną drzemką w pozycji leżącej. Jeśli kanapa będzie wykorzystywana do popołudniowych drzemek wart, aby była wyposażona w poduchy i jeden podłokietnik, który będzie mógł posłużyć jako zagłówek.

źródło: shamanica.pl

źródło: shamanica.pl

Z funkcją rozkładania czy bez niej

Jeśli decydujemy się na kanapę z funkcją rozkładania warto przetestować jej materac. Zbyt cienki spowoduje, że nie będzie się na niej wygodnie spało. Wypoczynek zakłócą także pikowania lub dzielone siedzenie. Kanapy z funkcją do spania powinny być tez twardsze niż te wyłącznie do siedzenia, bo w czasie snu materac musi dawać dobre podparcie kręgosłupowi.

źródło: cgsgroupinternational.com

źródło: cgsgroupinternational.com

Kolor i materiał

Kolor sofy może optycznie zmniejszyć lub powiększyć salon. Do małych wnętrz lepiej więc wybrać kanapę w jasnym odcieniu, natomiast w dużych można pozwolić sobie na dowolność. Posiadacze zwierząt powinni wybrać odcień tapicerki w kolorze zbliżonym do sierści pupila. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem będzie zakup kanapy ze zdejmowanym pokryciem. Będzie można łatwo je uprać i zmieniać.

Co do tapicerki nie są polecane te wykonane ze skóry, ponieważ zima będą powodować ześlizgnięcia, a latem stanie się lepka. Ekoskóra nie przepuszcza do tego powietrza. Takie tapicerki wymagają konserwacji i zabiegów pielęgnacyjnych. Lepiej więc wybrać sofę pokrytą naturalnym materiałem miłym w dotyku. Polecanymi tkaninami są welur oraz te z dodatkiem teflonu. Obie można wycierać wilgotną ściereczka, co ułatwia usuwanie zabrudzeń.

Tagged on:

Dodaj komentarz