WizjaDomu.pl

Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Sypialnia na poddaszu to wspaniały pomysł, ponieważ to wnętrze powinno znaleźć się w intymnej, oddalonej od domowego zgiełku części domu. Poddasze ma wiele uroku, jednak należy pamiętać, że skosy ograniczają powierzchnię użytkową i urządzenie wygodnego i funkcjonalnego wnętrza może stanowić nie lada wyzwanie. A najważniejszy jest komfort, ponieważ w sypialni – pomieszczeniu w którym śpimy i odpoczywamy – spędzamy około jednej trzeciej doby. Najlepiej w przypadku sypialni na poddaszu sprawdzą się dwa style – styl minimalistyczny lub styl rustykalny. Może to być pomieszczenie tylko do spania – z dużym wygodnym łóżkiem, jak również miejsce, w którym umieścimy półki na książki, a nawet szafki lub garderobę. Dlatego liczy się tu pomysłowość w wykorzystywaniu dość niewygodnych do aranżacji skosów, ale za to możemy mieć świetna zabawę formą i pracę kreatywną. Sypialnia na poddaszu jest zatem doskonałym pomysłem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod mało ustawnymi i problematycznymi skosami.

laviolettee.blogspot.com

Źródło: laviolettee.blogspot.com

Na poddaszu, szczególnie tym pod dachem czterospadowym, czyli tzw. kopertowym, liczy się w zasadzie każdy centymetr powierzchni, który można wykorzystać na własny użytek. Warto zatem przed rozpoczęciem prac wykończeniowych bądź też aranżacyjnych odpowiednio zaplanować rozmieszczenie sprzętów i mebli, nierzadko z koniecznością dopasowania i kształtów i gabarytów do możliwości pomieszczenia.

www.ghoofie.com

Źródło: www.ghoofie.com

Przestrzeń na poddaszu powinna zmieścić nie tylko samo łóżko, ale także niezbędne w każdym pokoju wypoczynkowym sprzęty – szafki nocne, toaletki czy nawet małe fotele. Sypialnia na poddaszu wymaga również zwrócenia szczególnej uwagi na sposób jej oświetlenia. W pierwszej kolejności ważne jest wybranie najlepszych z możliwych okien dachowych. Niestety, nie będziemy tego mogli zrobić będąc już na etapie, kiedy dom jest gotowy. Jeśli chodzi o sposób wykończenia takiej sypialni, to wariantów może być wiele, ale szczególnie polecany jest ten wariant, w którym wykorzystujemy widoczne na poddaszu belki stropowe, a niekiedy krokwie. Można je pomalować na ciemny kolor, podkreślając naturalne piękno tych elementów, a podbitkę sufitu wykonać w kolorze jasnego, naturalnego drewna. Jeśli jednak interesuje nas styl skandynawski, wówczas te elementy widoczne na wierzchu pomalujmy na biały kolor.

www.myworldapart.com

Źródło: www.myworldapart.com

Ponieważ największym ograniczeniem jeśli chodzi o poddasze jest niestandardowa wysokość pomieszczeń. Najczęściej, szczególnie przy dachu kopertowym, będziemy mieli możliwość wstawienia jedynie szafek wysokości ścian kolankowych. Warto również zakupić łóżko dość niskie – może sam materac położony na niskim stelażu czy podstawie, tak, aby przy siadaniu na łóżku lub wstawaniu z niego nie uderzać się głową o skos.

www.pinterest.com

Źródło: www.pinterest.com

 

Dodaj komentarz