WizjaDomu.pl

Jak urządzić skalniak?

W warunkach, gdy chcemy tylko część przyległego do domu ternu przeznaczyć pod roślinność nasadzeniową, warto rozważyć utworzenie ciekawego stylistycznie ogródka skalnego, zwanego potocznie skalnikiem. Idealnie nadaje się do wkomponowania terenu przylegającego do wszelkiego rodzaju tarasów, pagórków naturalnych bądź sztucznie powstałych np. po uzbieraniu ziemi z wykopów fundamentowych i innych. Dobrze przemyślany, z odpowiednimi roślinami i dodatkami, skalniak może być najciekawszym elementem ogrodu czy domowego otoczenia.

forum.gazeta.pl

Źródło: www.forum.gazeta.pl

 

Ważne jest w pierwszej kolejności miejsce, w którym skalniak powstanie. Mogą to być zaproponowane powyżej miejsca, jak również np. płaska przestrzeń, która umiejętnie zagospodarowana, pozwoli na stworzenie wspaniałego ogródka. Gdy miejsce zostało wybrane, trzeba je odpowiednio przygotować pod urządzenie ogródka skalnego. W pierwszej kolejności trzeba zelżycie przygotować glebę – odchwaścić i odwodnić teren jeśli jest zbyt podmokły.

Cechą charakterystyczna skalników, jak sama nazwa wskazuje, jest obecność skał, a w przypadku domowych ogródków – większych kamieni i głazów. Mogą to być kamienie rodzime, występujące naturalnie na danym terenie i przez to łatwo dostępne, jak np. otoczaki wykopywane w czasie kopania fundamentów domu czy na polach w czasie orki. Przestrzeń między głazami czy też skałami najlepiej wypełnić kamieniami umożliwiającymi szybki odpływ wody – rozdrobnionymi skałami, piaskiem rzecznym, małymi kamyczkami. Stanowić one będą bazę dla skalniaka, a także ochronią rośliny przed nasiąkaniem wodą. Układając kamienie i ich wypełnienie uzupełniające trzeba pamiętać, że sposób ich ułożenia ma podstawowe znaczenie przy budowie ogródka skalnego, a przynajmniej połowa kamieni powinna być ukryta w ziemi, a tylko mała ich część może wystawać ponad grunt.

barteczko.net

Źródło: www.barteczko.net

 

Mając przygotowaną podbudowę pod ogródek skalny przechodzimy do roślinności. Aby wybrać najlepsze do naszego skalniaka rośliny, warto poczytać uprzednio nieco o odmianach, które się najlepiej nadają do tego typu ogródka, w zależności również od tego czy nasz ogródek powstaje w pełnym słońcu czy może w półcieniu. Najlepsze na skalniaki są rośliny wymagające umiarkowanego podlewania i lubiące glebę niezbyt bogatą w składniki odżywcze. W ogródku skalnym najpiękniej zaprezentują się rośliny wiecznie zielone lub byliny. Należy przy tym pamiętać o umiarze w ilości sadzonych roślin.

www.picstopin.com

Źródło: www.picstopin.com

Zdecydowaną zaletą ogródka skalnego, szczególnie z punktu widzenia osób zapracowanych, które nie dysponują zbyt dużą ilością czasu na pielęgnację roślinności przydomowej, jest to, że wymaga on relatywnie mało uwagi. Przy regularnym usuwaniu chwastów, wystarczy minimum uwagi i troski, a ogródek skalny pozostanie najpiękniejszym miejscem ogrodu.

Dodaj komentarz