WizjaDomu.pl

Jak wapnować drewnianą podłogę?

W dobie ogromnej popularności wnętrz w stylu skandynawskim czy shabby chic, na pierwszy plan wysuwa się kwestia białej podłogi. Jeśli kładziemy ja od podstaw, w nowym domu lub mieszkaniu, czy przy generalnym remoncie, wówczas nie stanowi ona problemu – zawsze możemy kupić gotowe bielone deski z różnych gatunków drewna, jak również zastąpić je panelami laminowanymi w tymże kolorze. Co jednak zrobić, jeśli albo żadne z dostępnych na rynku rozwiązań nam nie pasuje, albo chcemy zmienić aranżację dotychczasową wnętrz i będziemy przerabiać obecnie posiadaną podłogę drewnianą?

 

kuchnia w stylu skandynawskim

Źródło: www.decandyou.blogspot.com

Pobielenie podłogi

Pomysłem jest pobielenie podłogi, co można świetnie zrobić poprzez jej wapnowanie, w rezultacie uzyskując efekt postarzonej, pobielonej podłogi. Jest to metoda na tyle prosta, że poradzi sobie z nią nawet niedoświadczona w tego typu pracach osoba.
Wapnować można w zasadzie każdy rodzaj podłogi z drewna, przy czym niektóre gatunki wapnuje się łatwiej. Są to twarde odmiany jak dąb czy jesion, ale nic nie stoi na przeszkodzie by to samo uczynić z deskami miękkimi, sosnowymi. Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w wosk lub wapienną pastę, stalową gąbkę, która posłuży do czyszczenia, wosk płynny do podłóg, ściereczki, którymi usuwać będziemy nadmiar wosku oraz kawałki miękkiej tkaniny do polerowania.

kuchnia w stylu skandynawskim

Źródło: www.bialewnetrze.blogspot.com

Wstępne czyszczenie podłogi

Podstawą wszelkich innych czynności jest oczyszczenie podłogi za pomocą stalowej szczotki – za wyjątkiem podłóg z miękkiego drewna. Generalnie powierzchnia podłogi do wapnowania powinna być sucha i oczyszczona. Na tak przygotowana powierzchnię nakłada się pastę wapienną i wciera ją we włókna drewna za pomocą stalowej gąbki do czyszczenia. Po około dziesięciu minutach usuwamy nadmiar wosku bawełnianymi szmatkami. Na sam koniec wapnowane drewno zabezpieczamy przy użyciu płynnego wosku, następnie polerując podłogę po jego wyschnięciu – miękką tkaniną lub szlifierką z nakładką do polerowania.

Tagged on:

Dodaj komentarz