WizjaDomu.pl

Kredens – relikt przeszłości czy nowy trend?

Od dłuższego już czasu bardzo popularnym trendem w aranżacji wnętrz – zarówno w wystroju, jak i umeblowaniu i dodatkach – jest eklektyzm czyli łączenie różnych stylów, pozornie do siebie nie pasujących, czy też nowego ze starym, często zabytkowym i o dużej wartości sentymentalnej.

Idealnie w ten trend wpisują się stare meble, a wśród nich królujący niegdyś w kuchniach i salonach kredens. Dawniej mianem kredensu nazywano specjalne pomieszczenie, najczęściej zlokalizowane w pobliżu kuchni i jadalni, w którym przechowywane była akcesoria niezbędne do spożywania posiłków – zastawa stołowa, sztućce, ale także obrusy czy serwetki. To właśnie w tym pomieszczeniu miała miejsce końcowa faza przygotowania posiłków, tuż przed ich wyniesieniem do jadalni, czyli tutaj nalewano napoje, dekorowano potrawy, układano pożywienia na półmiskach.

Tak jednak było przede wszystkim w pałacach i dworach, natomiast w mniejszych budynkach funkcje takiego pomieszczenia-przygotowalni spełniał dużych rozmiarów mebel, w którym dodatkowo składowano podręczne produkty spożywcze, wymagające suchości i temperatury pokojowej, jak cukier czy przyprawy i używki. I właśnie z taką formą i przeznaczeniem kredensu mamy do czynienia obecnie.

kaoskreativo.blogspot.com

Źródło: www.kaoskreativo.blogspot.com

 

Największa popularność kredensy zyskały w okresie międzywojennym, stając się nie tylko meblem kuchennym, ale również przybierając formy eleganckiego mebla salonowego i jadalnianego, służącego do przechowywania szkła, zastawy stołowej, sreber i kryształów. W okresie tym, gdy panował w meblarstwie, ale również w sztuce, styl art deco, typowy kredens miał formę pomocnika – komody lub szafki ze specjalną nadstawką, zawierającą przeszklone elementy. W formie mniej ozdobnej, bielonej, z przeznaczeniem do kuchni, największą popularnością cieszyły się na Śląsku. W nieco zmodyfikowanej, mniej okazałej formie był również popularny w latach 50-tych i 60-tych dwudziestego wieku.

Odziedziczone po przodkach kredensy, do niedawna służyły jedynie jako ozdoba wnętrza lub jedynie sentymentalna pamiątka po babci, często nie znajdując miejsca „na salonach”, tylko w różnego rodzaju komórkach i piwnicach. Od kilku lat jednak zaczęły wracać do łask, w swojej pierwotnej formie i funkcji. Najczęściej spotkać je obecnie można w kuchni, gdzie wypierają np. typową dla obecnych kuchni zabudowę na wymiar. Współcześnie kredensy – czy to nowe czy odrestaurowane antyki, świetnie komponują się we wnętrzach eklektycznych, w połączeniu z nowoczesnymi meblami i dodatkami. I nie tylko wygląd przesądza o jego popularności, ale również pojemność i funkcjonalność, co jest niezwykle cenne szczególnie w mniejszych mieszkaniach czy domach, nie posiadających chociażby spiżarni czy ogromnej szafy na kuchenne i jadalniane akcesoria.

lenarrange.wordpress.com

Źródło: www.lenarrange.wordpress.com

Ranking kredensów obecnie dostępnych w sklepach znajduje się na stronie http://www.okazje.info.pl.

Tagged on:

Dodaj komentarz