WizjaDomu.pl

Dom bezpieczny dla dziecka

Wszystkie małe dzieci są ciekawe świata, ruchliwe i wszędobylskie. Dlatego tak kwestia ich bezpieczeństwa, nie tylko na zewnątrz, na podwórku, ale również w domu czy mieszkaniu, spędza sen z powiek większości rodziców. W końcu na malucha czyha wiele niebezpieczeństw wynikających z budowy lub wyposażenia pomieszczeń. Dziecko jest w stanie wejść w każdy kąt, otworzyć każdą szafkę i zajrzeć do każdego kąta. Mały odkrywca niestety jednak nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jego eskapady mogą zakończyć się niekoniecznie przyjemnie dla niego samego. I tu pole do popisu dla rodziców (a także firm produkujących artykuły dziecięce i zabezpieczenia) w jaki sposób ustrzec naszego malca przed przykrymi skutkami poznawania świata, jakim jest nasz dom.

www.autofoteliki.pl

Źródło: www.autofoteliki.pl

Dla posiadaczy dużego metraża mieszkalnego, dobrym pomysłem jest wytyczenie dziecku obszaru, po którym może się swobodnie poruszać – ograniczając go różnego rodzaju kojcami, w których umieścimy zabawki. Jednak większość rodziców nie dysponuje aż tak dużą powierzchnią, którą może przeznaczyć wyłącznie dla dziecka, a która nie mieściłaby żadnych szaf, szafek, szuflad czy krzeseł.
Innym rozwiązaniem przy użycie wspomnianych bramek czy elementów kojców do pozamykania wejść do pomieszczeń czy konkretnej części domu, do których maluch nie powinien zaglądać.

rtvagd.wp.pl

Źródło: www.rtvagd.wp.pl

canpolbabies.pl

Źródło: www.canpolbabies.pl

Najczęściej takim miejscem, do którego maluch nie powinien mieć wstępu jest kuchnia. To wejście do niej można zamknąć specjalną bramką, a jeśli np. mamy kuchnię otwartą na salon czy jadalnię i nie ma możliwości takiego jej odgrodzenia, wówczas należy maksymalnie zabezpieczyć wszelkie szafki i sprzęty przed wszędobylskim malcem. Dobrym pomysłem jest tu przesłonka na kuchenkę, uniemożliwiająca dziecku ściągnięcie czegoś z płyty czy palników, osłonki na kurki od kuchenki gazowej czy elektrycznej, blokady na szafki, żeby malec nie wyciągał wszystkiego z szafek, nie rozsypywał, a przede wszystkim nie wziął do buzi czegoś czego nie powinien.

www.manal-alalem.com

Źródło: www.manal-alalem.com

designerbebeboutique.com

Źródło: www.designerbebeboutique.com

Podobnie ma się kwestia z łazienką. Są specjalne blokady na sedes, uniemożliwiające dziecku samodzielne otwarcie klapy od toalety. Nie może zatem niczego wrzucić do muszli, ani też włożyć do niej rąk. Ponieważ w łazience najczęściej przechowuje się detergenty, ważne aby umieścić je w górnych szafkach, a jeśli nie ma takiej możliwości – zablokować otwieranie szafki.
I jeszcze jedno – dzieci uwielbiają wkładać różne rzeczy do gniazdek elektrycznych. Zatem aby nie miały takiej możliwości, gniazdka będące w zasięgu rączek dziecka należy zaślepić specjalnymi osłonkami, które można kupić zarówno w sklepach z artykułami dla dzieci, jak i np. w marketach budowlanych.

Dodaj komentarz