WizjaDomu.pl

Sposoby dekoracji ścian w pokoju dziecka

Pokój dziecka daje szerokie pole do popisu jeśli chodzi o zastosowanie barw, materiałów i dekoracji. To, co w salonie byłoby kiczowate i infantylne, w pokoju dziecięcym sprawdza się doskonale – jest po prostu właściwą rzeczą, na właściwym miejscu – dostosowaną do wieku i potrzeb rozwojowych malca.

Szczególnie podatnym na dekorowanie elementem pokoju dziecka są ściany, które nie powinny pozostawać puste i nudne.
Tradycyjne podejście mówi, że pokój dziewczynki powinien być różowy, cukierkowy, a chłopca niebieski. Warto jednak odejść od takiego stereotypowego myślenia i wykorzystać inne barwy, które można uzupełnić dodatkami w kolorach typowo dziewczęcych lub typowo chłopięcych. Unikniemy wówczas efektu przesłodzenia czy znudzenia dana barwą. Są tu tylko dwie zasady – ma być bezpiecznie i przytulnie. Cała reszta zależy od inwencji twórczej rodziców i dzieci lub projektantów wnętrz, jeśli takich zatrudnimy do zaaranżowania dziecięcej przestrzeni. Ważne też, aby kolory nie były zbyt mocne, wręcz agresywne, ponieważ zaburzy to spokój wypoczynku i nauki w takim pomieszczeniu.

H kleurideeen Beeld 33  kampioen, tarwe & mandarijn

Źródło: www.wnetrza.webzine.pl

Wybór głównego koloru ścian

Dekorować ściany można na różne sposoby. Już sam wybór barwy głównej jest elementem dekoracyjnym – wystarczy, że zastosujemy na ścianach np. spokojne beże, a jedną ze ścian wyróżnimy intensywniejszym, bardziej zdecydowanym kolorem, dobierając dodatki w tym kolorze oraz jeszcze jednym, który będzie się z nim dobrze komponował. Warto trzymać się zasady, że maksymalna ilość kolorów do jednego wnętrza to trzy, ewentualnie w różnych, ale zbliżonych odcieniach. Przy większej ilości uzyskamy efekt przesycenia i chaosu kolorystycznego.

Wybór elementów dekoracyjnych

Gdy ściany już zostaną pomalowane, przychodzi pora na wybranie metody ich ozdobienia, udekorowania. Na rynku dostępnych jest wiele form dekoracji. Możemy skorzystać z gotowych szablonów do namalowania wzorów i obrazków na ścianie. Innym rozwiązaniem są dekoracyjne naklejki – także z ulubionymi bohaterami z bajek. Do tego mamy tapety z motywami dziecięcymi, które można zastosować np. na jednej ścianie lub też przykleić tylko same bordiury z autkami, misiami czy księżniczkami. Duży wybór naklejek znajdzie się między innymi na www.okazje.info.pl.

figarodesign.pl

Źródło: www.figarodesign.pl

Ładnym elementem dekoracyjnym ścian są również wyroby ze sklejki. Wielu producentów oferuje kolorowe literki, z których można ułożyć imię dziecka, wieszaczki, ramki na zdjęcia, obrazki, zegary. Wszystko w bajkowych kolorach i wzorach. Podobnie można zastosować wyroby z tkaniny, jak materiałowe literki sprawiające wrażenie 3D, wypchane tworzywem. Dopełnieniem w takim przypadku będą firanki i zasłonki z podobnymi motywami, tak aby pokój tworzył zwartą całość.

Można również wykorzystać talent własny lub artysty malarza i zamówić obraz namalowany bezpośrednio na ścianie.

pracowniatymek1

Źródło: www.pracowniatymek.pl

nianioweporady.blogspot.com

Źródło: www.nianioweporady.blogspot.com

funkydiva.pl

Źródło: www.funkydiva.pl

Twórczość dziecięca

Jeśli mamy w domu małego artystę, to aby uniknąć mazania po ścianach, jedną z nich lub chociaż fragment, możemy pomalować specjalną farbą tablicową. Dostępne są również naklejki – np.  w kształcie dinozaura czy słonia z tablicowym brzuchem – to dobre rozwiązanie do małego pokoiku, gdzie ściany są przysłonięte przede wszystkim meblami i nie ma na tyle wolnej przestrzeni.

www.yatego.com

Źródło: www.yatego.com

decollage.pl

Źródło: www.decollage.pl

Oświetlenie jako dekoracja

Ozdobą ściany będą również elementy oświetlenia, które same w sobie będą stanowić dekorację, a dodatkowo oświetlając wybrane fragmenty ścian będą podkreślać naniesione na nie elementy. Połączeniem oświetlenia i dekoracji ściennej będzie np. wzór namalowany farbą fluorescencyjną, która świeci w ciemności, pełniąc rolę wyjątkowej lampki nocnej. Podobnie będzie z przyklejonymi do sufitu i ścian gwiazdkami fluorescencyjnymi z plastiku, które po naświetleniu w dzień i wieczorem światłem słonecznym i elektrycznym, będą świeciły w nocy, sprawiając wrażenie gwieździstego nieba.

Dodaj komentarz