WizjaDomu.pl

Zapożyczony widok w ogrodzie

Zapożyczony widok to pojęcie wywodzące się z Dalekiego Wschodu, z jego filozofii, kształtującej podejście do życia i otoczenia, wykorzystywanej w każdej dziedzinie życia, także w sztuce ogrodowej. Z japońskiego nazywana shakkei, polega na włączaniu znajdującego się poza ogrodem widoku, najczęściej znacznie oddalonego, w układ i kompozycję ogrodu.

W XVII wieku, kiedy sztuka ta się rozwinęła, najczęściej takim zapożyczeniem były rzeki, morze, pola czy pojedyncze góry. Te elementy sprawiały wówczas wrażenie bliskości z ogrodem i wizualnie stanowiły jego część.

Efekt zapożyczonego widoku osiąga się stosując w ogrodzeniu, np. murze, różnego rodzaju otwory i wnęki, takie jak okna, przejścia czy drzwi. Technikę taką można wykorzystywać również przy projektowaniu ogrodów w mieście. Wówczas zapożyczonym widokiem będzie otaczająca architektura.

Dla lepszego zobrazowania istoty „zapożyczonego widoku” w sztuce projektowania ogrodów, prezentujemy poniżej kilka zdjęć z ciekawymi przykładami takich zapożyczeń.

kyoto.asanoxn.com

Źródło: www.kyoto.asanoxn.com

www.japanfocus.org

Źródło: www.www.japanfocus.org

www.triposo.com

Źródło: www.triposo.com

www.twoyangs.com

Źródło: www.twoyangs.com

zatoichi.flog.pl

Źródło: www.zatoichi.flog.pl

Tagged on:

Dodaj komentarz