WizjaDomu.pl

Dodatki w stylu folk

W aranżacji wnętrz od lat panuje eklektyzm. Łącząc elementy różnych stylów i dobierając pasujące do kompozycji dodatki, dekoratorzy lub właściciele nieruchomości mają duże pole do popisu i możliwość wyboru z całej masy zróżnicowanych pod względem charakteru przedmiotów. Wesołym, a jednocześnie nawiązującym do tradycji elementem dekoracyjnym we wnętrzu mogą być dodatki w stylu folk.

Folk czyli jakie?

Przedmioty takie mogą występować w dwojakiej formie – jako oryginalne, wyszukane w wiejskiej stodole czy na babicnym strychu przedmioty, którym warto dać drugie życie oraz jako nowoczesne elementy, stylem nawiązujące do sztuki i kultury ludowej, do wiejskiego rzemiosła z różnych zakątków Polski.
Ludowe wzornictwo to przede wszystkim pełnia żywych barw i prostych, ale jakże wyrazistych wzorów. Zważywszy na bogactwo kulturowe kraju i jego podział na regiony jeśli chodzi o tradycje ludowe czy architektoniczne, wybór jest olbrzymi. Począwszy od Podhala, przez łowickie pasy, kurpiowskie wycinanki, aż po Kaszuby. Ich wspólną cechą jest właśnie ta prostota i barwność, bezpretensjonalność i ciepło, a także swoisty infantylizm, który jednak w tym przypadku nie jest wadą tylko zaletą.

folkownia.pl

Źródło: www.folkownia.pl

decoupagejabloniee.blogspot.com

Źródło: www.decoupagejabloniee.blogspot.com

 

Rodzaje dodatków w stylu folk

Mówiąc o rodzajach dodatków w ludowym stylu, można również podzielić je na dwa typy – dodatki ludowe w rozumieniu dosłownym – czyli wytwory rękodzieła – czy to współczesnego, w tradycyjnym stylu, czy to dawnego, znalezionego na pchlim targu czy przekazanego przez przodków. Drugi typ to przedmioty nowoczesne, designerskie, bazujące na sztuce ludowej, idealnie łączące tradycję z nowoczesnością.
Współczesny styl folkowy, który łączy elementy tradycyjne z nowoczesnymi, nosi nazwę Newfolk czy po polsku – Nowy Folk. Może się we wnętrzu pojawiać zarówno w formie mebli, jak i innych, drobnych elementów wystroju. Najważniejsze oczywiście to zachować umiar, a osiągniemy wnętrze o niepowtarzalnym wystroju i charakterze.

decostreet.pl

Źródło: www.decostreet.pl

modern-technology.pl

Źródło: www.modern-technology.pl

Dodaj komentarz