WizjaDomu.pl

Styl Art Deco we wnętrzu

Skąd wywodzi się styl Art Deco?

Nazwa stylu Art Deco pochodzi z języka francuskiego, gdzie art oznacza sztukę, a decoratif – coś dekoracyjnego. Początkowo był popularny w architekturze, jednak z czasem zaczął robić furorę we wnętrzach. Królował w XX-leciu międzywojennym, a więc w latach 1919 – 1939. Oprócz mebli, bardzo charakterystycznych w formie, fornirowanych naturalnie, rozwijało się również wzornictwo przemysłowe, skierowane na tworzenie rzeczy pięknych, ale przede wszystkim użytecznych i funkcjonalnych. Ważne w Art Deco były detale – dlatego tworzone w tym stylu meble i inne przedmioty nie należały do tanich, więc cieszyły oko tylko bogatszej części społeczeństwa.

www.homplex.pl

Źródło: www.homplex.pl

Cechy charakterystyczne stylu Art Deco

Najbardziej charakterystyczne dla stylu były formy bardzo geometryczne oraz jasne i żywe barwy. W pewnym sensie meble tworzone w tym stylu miały charakter stylu glamour. Wszędzie widać było połysk i szlachetne materiały – drewno, marmury, inkrustacje z hebanu czy kości słoniowej. Sam styl Art Deco stanowi połączenie elementów klasycznych i modernistycznych, mieszając w jednym ujęciu egzotyczne materiały z Egiptu czy Dalekiego Wschodu. Kształty, jak już wspomniano, są geometryczne, mocno abstrakcyjne, ale proste, lekko obłe. Dla wyrazistych w formie i barwie mebli i dodatków, idealnym tłem we wnętrzu są ściany w różnych odcieniach beżu, kremu czy szarości. Nieodzownym elementem dla tego stylu są ciężki, mocne tkaniny, układające się miękko, okalające okna – najczęściej wysokie. W odważniejszych zestawieniach, tkaniny – zarówno w formie dodatku, jak i w postaci tapicerki meblowej, mogą mieć zwierzęce wzory czy motywy afrykańskie czy indiańskie. Musza przy tym być to tkaniny luksusowe – jedwabie, kaszmir, skóra i aksamit. Ważnym elementem wnętrz urządzonych w stylu Art Deco są rośliny – najlepiej o dużych liściach, rozłożyste, w ciemnym odcieniu zieleni.

vitaeessentiaestamor.blogspot.com

Źródło: www.vitaeessentiaestamor.blogspot.com

Art Deco kontra nowoczesność

Ponieważ od kilku lat w aranżacji wnętrz popularnym stylem jest eklektyzm, polegający na łączeniu elementów różnych stylów, na pierwszy rzut oka nie pasujących do siebie czy przeciwstawnych, również meble i dodatki stylu Art Deco są zestawiane z przedmiotami innych stylów, najczęściej zaś z elementami stylu nowoczesnego. Ponieważ styl międzywojenny jest bardzo wyrazisty, a kształty, formy i materiały szlachetne i dość masywne należy zestawiać go w sposób bardzo wyważony – łatwo bowiem przesadzić z ilością mebli czy tkanin. Warto zastosować sprawdzona metodę – wybrać jeden lub dwa meble w stylu Art Deco, czyniąc je centralnymi punktami danego wnętrza, a następnie zestawić je z nowoczesnym wyposażeniem czy meblami współczesnymi, o prostych liniach i lżejszym wyglądzie. Aby zachować charakter wnętrza z tamtego okresu, można zastosować eleganckie oświetlenie, a w oknach zawiesić proste zasłony wykończone lambrekinem.

royalarts.pl

Źródło: www.royalarts.pl

muratordom.pl

Źródło: www.muratordom.pl

Więcej pomysłów i propozycji na urządzenie salonu znajdziecie na partnerskiej stronie SalonzPomyslem.pl.

Tagged on:

Jeden komentarz na temat “Styl Art Deco we wnętrzu

  1. Pingback: Wystrój wnętrz z elementami decoupage - WizjaDomu.pl

Dodaj komentarz