WizjaDomu.pl

Sypialnia w stylu angielskim

Angielski styl w urządzaniu wnętrz to przede wszystkim prostota i elegancja, ale nie wymuszona i wyniosła, ale taka z nutą romantyzmu i ciepła. Przez wiele osób, w tym także projektantów wnętrz, styl ten jest uważany za najbardziej przytulny, a jego dodatkowym atutem jest to, że ciągle nie wychodzi z mody.
Jak zatem urządzić sypialnię – miejsce z założenia przytulne i służące wypoczynkowi, aby jak najlepiej oddać uroki stylu angielskiego? Należy zastosować się do kilku podstawowych wytycznych stylu i umiejętnie połączyć jego elementy.

Paleta barw

Przede wszystkim należy trzymać się zasad kolorystycznych. Styl ten bowiem preferuje kolory pastelowe – krem, róż, błękit czy zieleń. Rzadziej spotyka się barwy intensywne i nasycone, a jeśli już to w formie dodatków do neutralnej bazy. W każdym pomieszczeniu urządzonym w angielskim stylu powinien dominować jeden kolor – w różnych odcieniach i deseniach.

pościel w stylu angielskim

Źródło: www.wangielskimstylu.pl

Desenie

Od razu rzucającym się w oczy, charakterystycznym motywem angielskich sypialni są kwiaty, uzupełnione kratami lub ewentualnie paskami. Kwiaty są jednak elementem dominującym, a jeśli chodzi o prezentowane na tkaninach czy tapetach odmiany, to najczęściej mamy do czynienia z girlandami róż czy bukietami hortensji. W sypialni najlepszym sposobem na podkreślenie angielskiego charakteru wnętrza jest położenie kwiecistej tapety oraz wykorzystanie własnie takiej pościeli i narzuty na łóżko. Samo łóżko powinno być wykonane z metalu, najlepiej malowanego na jasny kolor – biały lub kremowy lub z drewna barwionego na jasno i przecieranego dla uzyskania efektu postarzania.

Tapeta w stylu angielskim

Źródło: www.katie-handmade.blogspot.com

Wyposażenie

Nie jest trudno zauważyć, że styl angielski jest bardzo kobiecy i romantyczny, dlatego oprócz łóżka i szafek nocnych, w sypialni w nim urządzonej, powinna znaleźć się stylowa toaletka z krzesełkiem. Dodatkowo można pokusić się o ustawienie komody lub skrzyni na zapasową pościel czy ręczniki.

Toaletka z krzesełkiem w stylu angielskim

Źródło: www.3.bp.blogspot.com

Detale

Charakterystyczny dla sypialni (ale nie tylko) urządzonej w stylu angielskim jest dwustrefowy podział ścian. Dolną część stanowi najczęściej lamperia – w zdecydowanej większości przypadków ułożona z boazerii naturalnej lub sidingu. Natomiast część górna to kwiecista tapeta. Cała rama ścian jest wykończona elementami bielonymi w postaci listew przypodłogowych i przysufitowych. Koniecznym z punktu widzenia stylu angielskiego elementem wystroju wnętrza, także sypialni, jest ekspozycja różnego rodzaju drobiazgów kolekcjonerskich, przy czym nieodzowne są tu porcelanowa zastawa i zegary.

Porcelanowa filiżanka w stylu angielskim

Źródło: www.weddingthingz.com

Porcelanowa zastawa w stylu angielskim

Źródło: www.premiery.pl

 

Tagged on:

Dodaj komentarz