WizjaDomu.pl

Sposoby na pozbycie się kreta z ogrodu

Kiedy w ogrodzie pojawiają się stożkowate kopce usypane z ziemi oznacza to, że na działce zadomowił się kret. Jak pozbyć się niechcianego lokatora? Sprawdzone metody pozwolą usunąć go z ogrodu nie robiąc mu przy tym krzywdy. W końcu ssak ten objęty jest ochroną.

źródło: e-ogrodek.pl

źródło: e-ogrodek.pl

Złapanie kreta

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się kreta z ogrodu jest złapanie go w pułapkę i wyniesienie go poza jego teren. Do tego celu stosuje się podłużne klatki zamykane z dwóch stron zapadkami. Umieszcza się je w krecich korytarzach. Miejsce pułapek oznacza się wbitym w ziemię patykiem. Należy pamiętać, aby sprawdzać je codziennie. W innym razie kret może w nich nie przetrwać. Wytrzymuje bowiem bez jedzenia tylko 10 godzin.

Odstraszenie go dźwiękiem

Kreta można również wystraszyć za pomocą odpowiednich dźwięków. Do tego celu można użyć elektroakustycznych straszaków o zmiennej częstotliwości lub też znacznie tańszych wiatraków albo butelek wbitych w ziemię. Obie metody zniechęcą kreta do zamieszkiwania ogrodu, jeśli co jakiś czas zmieni się ich położenie. Futerkowce te szybko przyzwyczajają się do hałasów dobiegających z jednego miejsca.

Przepłoszenie zapachem

Krety nie tolerują pewnych zapachów. Należy do nich woń bazylii, czosnku, aksamitki, czarnego bzu i żywotnika. Żeby skutecznie zniechęcić kreta do mieszkania ogrodu trzeba w otwory pod kopcami powkładać liście wymienionych roślin oraz porozrzucać po wykopanych przez niego korytarzach rozkrojone ząbki czosnku albo wlać gnojówkę z czarnego bzu lub z gałązek żywotnika. Oczywiście czynności te należy wykonywać systematycznie. W innym razie kret nie zmieni miejsca zamieszkania.

źródło: fotoplatforma.pl

źródło: fotoplatforma.pl

Jak zapobiegnąć wizycie kreta?

Żeby nie mieć problemów z niechcianym gościem warto pomyśleć o nim już na etapie zakładania ogrodu. Do wizyty zniechęci go na pewno głęboka podmurówka ogrodzenia, ale też wykopanie wzdłuż ogrodzenia rowu,  który wypełni się kamieniami i gruzem. Zamiast niego można także wkopać ocynkowaną siatkę mającą gęste oczka. Kretowi nie przyjdzie zapewne ochota przebijać się przez te wszystkie zabezpieczenia.

źródło: wizjadomu

Dodaj komentarz